Zpěvačka Lucie Bílá (47) byla tak dlouho reklamou na štěstí, až ji mnozí podezřívali, že na hormony dobré nálady má někde utajenou fabriku.

Byly to ale právě hormony, které před lety podlomily její zdraví. Česká slavice se potýká s Graves-Basedowovou chorobou, jež se řadí mezi autoimunitní poruchy štítné žlázy.

Některá z forem onemocnění tohoto životně důležitého orgánů postihuje ve většině případů právě ženy, které jím trpí až sedmkrát častěji než muži. Podle odborníků se s některou z jeho forem ve středním a vyšším věku setká až pětina žen.

Graves-Basedowova choroba je vzácnější, postihne zhruba každou padesátou ženu. Jejím původcem jsou protilátky, které napadají tkáně vlastního těla, v tomto případě folikulární buňky štítné žlázy. To vede ke zvýšené tvorbě tyroxinu a trijodtyroninu, hormonů štítné žlázy, ovlivňujících metabolismus celého těla.

Nemoc se projevuje příznaky zvýšené hladiny hormonů štítné žlázy: zrychlenou srdeční akcí, váhovým úbytkem, svalovou slabostí, třesem, zvýšeným pocením, nervozitou a úzkostí.

"O této nemoci se nejvíce začalo mluvit v souvislosti se zpěvačkou Lucií Bílou, která touto chorobou též onemocněla. Její onemocnění se u ní poprvé objevilo kolem roku 2005, k eskalaci problémů pak došlo v roce 2009, kdy se štítná žláza ozvala naplno," upozorňuje MUDr. Hana Králová ze serveru ulekare.cz.

"Většinou lidi s touto nemocí jednoznačně poznáte podle vykulených očí, které tváři dodávají jakýsi vyjukaný nebo udivený výraz. Právě oči totiž často odrážejí průběh nemoci. Lucie Bílá si v rozhovorech v kritickém roce 2009 novinářům stěžovala právě na oči a na to, že si s vykulenýma očima připadá jako Hurvínek," dodává Králová.

Se zvýšenou činností štítné žlázy se ale potýkaly i další známé ženy – mezi jinými Dagmar Havlová, Lucie Talmanová a Zuzana Bubílková.

Foto: Herminapress.cz