Legendární taneční kreace Johna Travolty, nevinně vykulené oči Olivie Newton John a nestárnoucí hudební hity – muzikál Pomáda zná snad každý. V české produkci ho s velkým úspěchem uvádí pražské divadlo Kalich. 

Slavný americký muzikální film byl natočen v roce 1978, ve kterém hlavní role ztvárnili nezapomenutelný John Travolta a Olivia-Newton John. Děj se odehrává na americké střední škole koncem 50. let. Historie divadelní předlohy ale sahá dále, až do roku 1971, kdy se hrála v Chicagu, o rok později se už dostala na slavnou Broadway, kde se s úspěchem držela celých osm let ve více než 3 300 reprízách. Mezinárodní produkce na sebe nenechaly dlouho čekat a Pomáda se stala celosvětovým hitem.

Tančí jako o život Muzikál Pomáda byl u nás poprvé uveden v roce 2001 v Goya Music Hall, a jak už to u muzikálů bývá, zviditelnil herce, kteří do té doby nebyli příliš známí, ať to byla Daniela Šinkorová, Michaela Badinková, nebo Roman Vojtek. Tentokrát se hraje na malém jevišti v Divadle Kalich a zaujme v ní především Jan Kříž, který za roli Dannyho dokonce získal v loňském roce cenu Thalie.

I přes stísněný prostor – na který dokonce vjede typický americký bourák – se tvůrcům podařilo, že vás příběh zcela pohltí. Zásluhu na tom má i režisér Ján Ďurovčík. Připomeňme si v kostce děj: Danny se po prázdninách setká se Sandy, se kterou zažil letní lásku. Ale aby vypadal jako borec, dělá, že ji nezná… Samozřejmě se dočkáme šťastného konce, ale na jevišti se neodehrává jen příběh titulní dvojice, vyhraněná je každá postava. Herci hrají, zpívají a především tančí jako o život. Pomádu v Kalichu stojí za to vidět, a pokud máte rádi americké hity, tím spíš si ji nenechte ujít!

 

Foto: Archiv divadla Kalich