Dvaadvacetiletá studentka Nikola Susová se stala se svou upíří kolekcí Strawberries Juicer vítězkou druhého ročníku česko-slovenské soutěže pro mladé návrháře Hamé Sweet Fashion.  Na druhém místě skončila se svou „malinovo-borůvkovou“ kolekcí „Juicy Splash“ Michaela Mathonová, bronz pak získala Petra Zákoucká, která své šaty zase zpodobnila jako geometrické tvary připomínající strukturu ovoce.

„Jsem strašně ráda, že jsem vyhrála. Možná jsem porotu zaujala i tím, že jsem vytvořila pánské modely a že i svou barevností působily vcelku netradičně. Inspirovala jsem se roztékajícími se jahodami v různých podobách – čerstvými i mraženými. Tyto tekuté struktury tvoří paralelu s tekoucí krví. Modely mají představovat s nadsázkou jahodového upíra. Ve své tvorbě totiž ráda spojuji temné s komickým či ironickým,“ vysvětlila myšlenku své vítězné kolekce Nikola Susová.

Úkolem soutěžících bylo navrhnout modely a módní doplňky, které připomínají ovoce, ať již tvarem, barvou či příchutí, nebo tyto sladké plody dokonce přímo obsahují. Netradiční módní přehlídka v Muzeu Stará čistírna v Praze se opravdu vydařila. Porota na ní vybírala mezi devíti finálovými kolekcemi tvořenými celkem 18 různými modely „s vůní ovoce“, které navrhli a sami vyrobili studenti z celé země.

Foto: Herminapress a archiv Hamé sweet fashion