Zapalujete si svoji oblíbenou cigaretu a vdechujete nikotinový kouř. Relaxujete, protože cigaretu máte spojenou s chvilkou pohody. Zastavte se a přemýšlejte o negativních účincích vaší neřesti. Přitom stačí půl hodinka a můžete říkat, že jste nekuřák.

Proč se většina rozhodnutých ke kouření vrací? „Mají strach,“ říká Jana Peffková, odbornice na protikuřáckou terapii. „Je jedno, zda je to strach z tloustnutí, z abstinenčních příznaků, pocení nebo nervozity. On strach ze selhání, že nemáme silnou vůli, také není k zahození,“ dodává Jana. Chcete přestat, ale nechcete se ochudit o „pocit štěstí“, které vám cigareta dává. Vězte, že úžasným zdrojem endorfinů se může stát pohyb. Dechová cvičení či inhalace pomohou s počáteční dušností. Dále zavodnění – pravidelný přísun tekutin a šťavnatých věcí, např. zeleniny. Právě salátová okurka před cigaretou je dokonalý „odrazovač“.

Zaměřte se na jídlo Dobré je před samotným rozhodnutím doplnit tělu látky, které se kouřením dostávají z těla ven – např. zinek. Ten najdete v luštěninách (tykvová jadérka, pšeničné klíčky, cizrna, čočka či fazole). Dále je vhodná zvýšená konzumace ryb, oříšků, olejů a vitamín C (ideálně z ovoce). Je dobré zaměřit se na jídlo už u snídaně. Ta vám totiž evokovala ranní cigaretku a tak nějak zasytila. Snídaně by tedy měla obsahovat dostatečné množství sacharidů, které jsou důležité pro regeneraci serotoninu v mozku, bez kterého by mohla vzniknout deprese. Kávu lze nahradit např. čajem či jinou tekutinou, která žaludek nebude dráždit. Naopak nevhodné je začít s dietami či hladovkami, neboť by mohlo dojít k poškození mozkové činnosti a propadu nálad, což by kuřáka ve fázi rozhodnutí mohlo značně demotivovat. Podpořte tedy mozkovou činnost a získejte pocit sebevědomí – budete lépe myslet a vyjadřovat se. Zvyšte přísun aminokyselin (oříšky, luštěniny, tofu), vitamínu B1 (celozrnné výrobky, obiloviny, oříšky) a chrom (celozrnné výrobky).

Biorezonanční terapie Už nyní se můžete začít ozdravovat zevnitř. Den D máte jasně daný, teď už jen setrvat. Nechceme mluvit o náhražkách cigaret – těch je spousta (náplasti, žvýkačky). Nejvyšší úspěšnost (více než 80%) má protikuřácká frekvenční terapie. Jedná se o biorezonanční metodu, která je bezbolestná a nemá negativní účinky na organismus. Terapii se může podrobit každý kuřák bez ohledu na množství vykouřených cigaret. Darujte si tedy poslední cigaretu a zkvalitněte život nejen sobě, ale i svým blízkým. Chuť na nikotin mizí ihned nebo do několika hodin po bezbolestném zákroku. Nutnost kouření se druhý den ráno většinou již nedostavuje. Následně je však vhodné podpořit úspěšnost svojí sebekázní a odpovědností, neboť frekvenční terapie neodstraní motorické návyky a sociální zlozvyky, které jste si vypěstovali v průběhu kouření. Prostě už jen nebudete mít chuť na cigaretu.

Foto: Archiv