Jen hodinu cesty od Dubaje se skrývá tak trochu utajený emirát Ras Al Khaimah, jenž nabízí nejen kilometry krásných pláží, ale také majestátní hory a horké prameny. Zamilovala jsem se do něj na první pohled, narozdíl od přelidněné Dubaje a nablýskaného Abu Dhabí tu vládne pohoda a příroda vás okouzluje na každém kroku.

RAK, jak mu místní zkráceně přezdívají, stojí za to si prohlédnout ze vzduchu. V Al Jazirah Aviation Club nasedám do malého letadýlka – micro-lightu – a brzy se mi otevírá pohled na skalnaté hory na hranici s Ománem, křišťálově čisté moře, jež omývá kilometry dlouhé, téměř liduprázdné pláže, umělý ostrov ve tvaru korálu, na kterém teprve zahajují výstavbu hotelových komplexů, korálové ostrůvky mezi nimiž hbitě plavou želvy i vesnici duchů Jazirat Al Hamra, ze které před čtyřiceti lety obyvatelé odešli do hlavního a nejbohatšího emirátu Abu Dhabí.

Skrytý ráj Je to téměř dokonalá scenérie, slunce zapadá a já vstřebávám atmosféru Ras Al Khaimahu, který si zachoval své kouzlo a turistům nabízí mnohem víc, než jen bezpočet mrakodrapů. Kdo ví, možná, že za pár let bude vše jinak a i tenhle kousek země se bude pyšnit nejvyššími budovami na světě, nejrozlehlejšími nákupními centry a nejluxusnějšími hotely, kterým nebude stačit ani sedm hvězdiček. V tuto chvíli je ovšem dokonalým místem pro dovolenou, ať už dáváte přednost lenošení na pláži, poznávání místní kultury či výletům do světa plného přívlastků nej.

Pilot mě vyruší z mého rozjímání a ptá se, jestli si chci vyzkoušet pilotovat letadlo. Když položím nohy na pedál a převezmu řízení, trochu se mi třesou ruce. Stačí ale jen pár minut a letadlo si pod mým vedením spokojeně přede. Po čtvrthodince pilotování mi narůstá sebevědomí a už se nebojím zatáčet ani vzlétnout trochu níž, abych si prohlédla mořské želvy mezi ostrůvky.

Jako šejkové Ras Al Khaimah znamená doslova vrchol stanu a původně byl znám jako Julfar. Momentálně mu vládne šejk Saud bin Saqr Al Qasimi, který se, stejně jako jeho otec, snaží svou zemi rozvíjet všemi směry. Díky tomu v emirátu rostou krásné hotelové komplexy jako houby po dešti. Za pozornost stojí především Rixos Bab Al Bahr, jejž tvoří čtyři stavby ve tvaru pyramid. Je unikátní nejen architekturou, ale především zajímavým konceptem. Když sem totiž přijedete jako hosté, můžete zdarma využívat veškeré služby, které Rixos nabízí. Je to nadstandartní all-inclusive. Ať už půjdete odpočívat do spa a dopřejete si hodinovou masáž nebo vyrazíte na večeři do jedné z mnoha luxusních restaurací, za nic nemusíte doplácet. Bude o vás postaráno jako o krále, tedy v tomto případě o šejky.

"Rixos má navíc jako jeden z velmi mála hotelů ve Spojených arabských emirátech skvělé animátorské služby a fantastický dětský koutek, kde se vyřádí nejmenší ratolesti i puberťáci – pro ty jsou ve speciální herně připravena pohodlná křesílka a Playstation plný her," prozradil mi Jan Osůch, tiskový mluvčí cestovní společnosti Fischer, která má zájezdy do Rixosu v nabídce. Jak poznamenal můj kamarád, tohle místo je skutečný ráj pro celou rodinu, každý si přijde na své a syn v pubertě konečně nadšeně vyrazí s rodiči na dovolenou.

Pokud byste se rádi podívali do Spojených arabských emirátů, vřele doporučuji RAK, je totiž levnější a do centra luxusu Dubaje to máte jen hodinku cesty. Navíc, nyní ušetříte i za víza. Spojené arabské emiráty ruší od 22. března vízovou povinnost pro Čechy a občany dalších 12 zemí Evropské unie. Nově tak pro cestu do SAE postačí pouze platný pas. Dosud za víza každý klient, včetně dětí platil 1 690 korun. 

Ve fotogalerii se můžete podívat, co všechno tento vzkvétající emirát nabízí:

Foto: Archiv