Maroko je velmi různorodá země. Berberské a arabské zvyky se zde mísí s evropskou kulturou již od dávnověku. Stalo se tak křižovatkou různých kultur, které na jeho území zanechaly stopy dodnes. Obdivovat můžete pozůstatky římských paláců nebo francouzské kulinářství v podobě vařených šneků a křupavých croissantů.

A s jistotou mohu říct, že je to země mnoha možností. Můžete si sednout do kavárny a pít sladký mátový čaj, zahrát si fotbal s místními dětmi na červené půdě, navštívit velkolepé mešity nebo pouštní města, projít se po pohoří Atlasu a večer se kochat západem slunce nad oceánem.

Pokud navštívíte Marakéš, uvidíte město s hliněnými domy, tisíci palmami a vysokými horami. Za návštěvu stojí náměstí Jemaa el-Fna, které je v seznamu chráněných památek UNESCO. Do devatenáctého století se zde popravovalo a hlavy odsouzených byly napichovány na městské brány. Dnes se z náměstí stalo centrum s množstvím restaurací, stánků se sušenými plody a tržištěm, kde můžete nakoupit např. různé druhy kožených výrobků (pantofle, tašky, kabelky atd.). Za zmínku stojí také mešita Koutoubia, postavená v roce 1147, která je jednou z největších mešit muslimského světa a její minaret, který měří sedmdesát metrů, je nejvyšší budovou ve městě. Pokud byste si chtěli odpočinout, je ideálním místem La Palmeraie, plocha o rozloze 120 kilometrů čtverečních, na které roste 150 000 palem.

Živoucí legenda Znáte černobílý film Casablanca s Ingrid Bergmanovou v hlavní roli? Toto světoznámé kosmopolitní město s úžasnou atmosférou musíte vidět! Můžete zajít do starého centra města (tzv. old medina), projít trhy, dát si vařené šneky, mátový čaj nebo kávu s mlékem na zahrádce útulné kavárny, posedět u moře s výhledem na mešitu Hassana II., která je po mešitě v Mecce druhou největší náboženskou budovou na světě.  Má modlitebnu, která pojme až 25 tisíc lidí. Dále můžete projít městskou čtvrť Anfa (přezdívanou Beverly Hills) či zavítat k majáku El-Hank, který byl postaven v roce 1916. 

V Maroku najdete spousty míst, která vás okouzlí. Do Marakéše létá z Německa například nízkonákladová společnost Ryanair.

Foto: Archiv