Když se řekne Rakousko, vybaví se většině lidí Vídeň, Sachrův dort, řízek nebo Alpy a lyžování. Tato země toho ale nabízí mnohem víc!

Za zmínku rozhodně stojí méně známé spolkové země Burgenland nebo Voralbersko. Ty se v hledáčku našich cestovatelů zatím neobjevují moc často, o to víc ale mohou návštěvníkům nabídnout. Ať už dáváte přednost pěší turistice, cyklistice nebo objevování přírodních krás nebo historických památek, jsou tyto kouty Rakouska víc než ideální. Na své si ale přijdou i milovníci golfu, koňského sedla nebo jachtingu a surfingu.

Burgenland

Burgenland Třetí nejmenší spolkovou zemi najdeme na východě Rakouska. Na své si tu přijdou hlavně milovníci aktivní dovolené. Na cyklisty tu čeká přes 2.500 kilometrů stezek, od rekreačních tras po náročné horské sjezdy.

Zvláště oblíbená je 138 km dlouhá trasa kolem Neziderského jezera. Na své si přijdou i milovníci horských kol a stále více hostů sem lákají elektrokola, jízdy na drezíně, čtyřkolky a dvoukolky.

Pěší turisty mají v oblibě hlavně dálkové turistické trasy, jako je hřebenová trasa „alpannonia“ od Semmeringu až na okraj Velké uherské nížiny. Alternativou jsou areály uzpůsobené severské chůzi (nordic walking) v Bad Tatzmannsdorfu, u Neziderského jezera a v Stegersbachu.

Burgenland je nejatraktivnějším rakouským regionem pro milovníky koní s 1.500 km jezdeckých stezek a s široce vybudovanou infrastrukturou jízdáren a jezdeckých usedlostí, které nabízejí nejnověji plánování tras i pomocí GPS i se zapůjčením příslušných navigací.

Burgenland2

Mírné klima pak láká do Burgenlandu i golfisty. Na golfových hřištích v Donnerskirchenu, Lutzmannsburgu, Bad Tatzmannsdorfu, Stegersbachu a Loipersdorfuse mohou odpalovat míče téměř po celý rok.

Neziderské jezero přitahuje v létě milovníky jachtingu a surfingu, v zimě pak bruslaře a jachtaře na ledě. Vodáci vyhledávají spletitá zákoutí rákosového pásu kolem jezera.  V jednotlivých obcích a u hotelů stále přibývá tenisových kurtů.

 

Vorarlbersko Nejzápadnější rakouská spolková země, která je na dosah Německa, Švýcarska a Lichtenštejnska, je z Prahy je dostupná za pouhých pět hodin jízdy autem.

I tady si přijdou na své všichni, kdo si oblíbili jízdu na kole, ale i koupání. Pro ty je Bodamské jezero jako stvořené. Lákadlem jsou i plavby lodí, například do Friedrichshafenu s jeho muzeem vzducholodí Zeppelin Museum, na ostrov květin Mainau a do města církevních koncilů Konstance, které kdysi nechvalně "proslavil" proces s českým reformátorem Janem Husem.

Berge hören - Sonus Brass Ensemble, Lünersee/Brandnertal

Řada středisek se může pochlubit také aktivním programem na horách. Ať už jde o pěší túry a vysokohorské výstupy nebo trasy pro horská kola a elektrokola až po horolezectví a lukostřelbu. Nabídka aktivit čítá i poměrně nezvyklé způsoby trávení dovolené. Kdo hledá samotu v horách a chce prožít na vlastní kůži horskou přírodu, může strávit noc bivakováním.

Turisté požitkáři rádi zkombinují pěší túry s vybraným menu, které se nabízí v celé řadě místních podniků, jež nabízejí jídlo té nejvyšší kvality. Nechybějí tu ani lázeňská centra a akvaparky, kde můžete strávit svůj volný čas relaxací a zábavou.

Foto: Archiv