Při své poslední návštěvě Bratislavy, jsem udělala malý soukromý průzkum slovenské gastronomie v metropoli našich nejbližších sousedů. Získala jsem několik zajímavých tipů na restaurace a šéfkuchař jedné z nich mi dokonce prozradil i recept na skvělé bryndzové pirohy.

Pokud chcete v Bratislavě ochutnat opravdu dobrou slovenskou kuchyni připravenou z kvalitních surovin, rozhodně se vydejte do Bratislavské restaurace na náměstní SNP. Za pozornost stojí už její vstupní část. Hlavní vchod vás přivede do místní „Zlaté uličky“, jakési pasáže, kde jsou vybudovány starodávné obchůdky s původními fasádami a rohový dům u Dobrého pastýře. Tady se zastavte cestou zpět a nakupte si biovýrobky z farmy Stupava, která dodává produkty do kuchyně zdejší restaurace. Před vedlejším šenkem můžete dokonce posedět, třeba u sklenky rybízového vína z Děvína.

a tuto preferuji 5D3_6141

Když po schodišti vystoupáte do samotné restaurace, udiví vás její interiér – dříve se zde totiž nacházelo kino a současní majitelé interiéru ponechali jeho původní kouzlo. Překvapením pro nás byl i klavírista, jenž naši konzumaci doprovázel preludováním na pódiu. Sympatické spojení restaurace a biofarmy má „na svědomí“ pan majitel, který pochází z Oravy a svým dětem chtěl dopřát venkovský život i výhody velkoměsta. Přestože jídlo, které jsme tu ochutnali, bylo výtečné a kvalitní suroviny se v něm nezapřely, peněženku v Bratislavské restauraci nezruinujete. Denní polední menu tu například nabízejí za jednotnou cenu 4,40 euro. Vzhledem ke kvalitě, jsou zdejší ceny rozumné. A to ještě navíc v Prvním Slovak Pubu v patře nad pizzerií v Obchodní ulici (který patří stejným majitelům) nabízejí studentům na kartu ISIC slevy (třeba halušky je vyjdou o 0,30 euro levněji) a od 15 do 18 hodin studenti zaplatí za smažený sýr pouhé 1 euro!

Bratislavska rest

Ze zákulisí restauračního provozu mě zaujala také příprava zdejších halušek. Zcela čerstvé je průběžně celý den vyrábí jedna pracovitá starší paní – rukou už jí prošly tuny brambor a metráky mouky. Podávají se s produkty z farmy - s ovčím sýrem, slaninou, oštiepkom… Recept, který jsme pro vás získali, je však na úžasně dobré bryndzové pirohy, které jsme tu také ochutnali:

Bryndzové pirohy

jen pirohy

Těsto: 1 kg uvařených nastrouhaných brambor, 3 vejce, 1 kávová lžička soli, 250 g hladké mouky, 250 g hrubé mouky

Náplň a ozdoba: bryndza, kyselá smetana, škvarky z vepřové slaniny, kopr

Suroviny na těsto smíchejte a z těsta vyválejte plát. Pomocí skleničky z něj vykrajujte kruhy. Do středu každého položte asi 10 g bryndzy a kolečko přeložte na půlku. Vznikne vám taštička, kterou po okrajích prsty spojte a přitlačte tak, abyste vytvořili vlnky, které pomohou zpevnit okraj, aby bryndza nevytekla (v domácich potřebách se dá také koupit plastová pomůcka na výrobu pirohů, která vám práci usnadní). Takto připravené taštičky vložte do vroucí osolené vody. Vařte, dokud pirožky nevyplavou na hladinu. Uvařené pirohy poskládejte na talíř po obvodu, do středu můžete dát bryndzu, kyselou smetanu a škvarky. Kdo chce, posype si pirožky koprem.

Dobrou chuť!

P. S.: V Bratislavě je několik minipivovarů. Doporučujeme návštěvu Měšťanského pivovaru, vaří zde světlou dvanáctku ze žateckého chmelu (zdejší sládek za ni získal ocenění Sládek roku) a nefiltovanou tmavou dvanáctku Bubák. Rozhodně neodcházejte, aniž byste si dali místní kapustnicu – je vyhlášená široko daleko!

Velmi příjemná je i procházka po břehu Dunaje u komerčního centra Eurovea. Najdete zde mnoho podniků se zahrádkami (například Kolkovnu s obřími řízky). Nákupy, zábavu i posezení vedle středomořsky pohodového korza u vody můžeme Bratislavanům jen tiše závidět.

P1060303

Foto: Archiv