Umíte ve vhodnou chvíli ustoupit či naopak prosadit svou tak, aby nedošlo k hádce? Ne? Pak se musíte naučit hledat v životě kompromisy.

Život je na nich založený. Neznamená to ustupovat vždy, ale umět najít tu správnou cestu ke vzájemnému porozumění. Týká se to všech mezilidských vztahů; pracovních, přátelských i partnerských. V zaměstnání jsou nám kompromisy nejbližší, protože respektujeme autority, s kamarády se povětšinou dohodneme, ale mezi mužem a ženou, ve vztahu dvou, to občas pořádně skřípe. Už proto, že patriarchát, kdy muž rozhodoval a žena poslouchala, je historií poměrně krátkou dobu a muži se často neumí přizpůsobit. A my ženy si zase občas chceme „svoji“ pravdu vydupat či vyvzdorovat. Partnerskému vztahu souboje nesvědčí, naučte se je zvládnout bez následků.

Jak na to?

  1. Než se pustíte do souboje o svoji pravdu, zformulujte si v duchu, o co vám jde.

  2. Vyslechněte bez připomínek svého partnera.

  3. V žádném případě nenegujte to, co chce on, nepoužívejte zápory a slůvko NE. Nechci, nelíbí se mi, nehodí se mi… atd. je kontraproduktivní.

  4. Pokud bude stále trvat na svém, v klidu se zeptejte, proč je to pro něj tak důležité a zda je ochoten někde slevit.

  5. I když nesouhlasíte, nedávejte to najevo, přitakávejte, pokyvujte – a myslete si, co chcete. Do hlavy vám nevidí.

  6. Máte-li pocit, že vybuchnete, počítejte do deseti a zhluboka dýchejte. Dívejte se mu přitom do očí, aby viděl, že ho pozorně posloucháte.

  7. Navrhněte kompromis. Dejte mu najevo, že i on může nabídnout smírné řešení.

  8. Neustupujte bez adekvátního řešení.

  9. Neodcházejte během diskuze z místnosti, nezvyšujte hlas, nedělejte nic negativního. Buďte dobře naladěná, pozitivní.

  10. Nikdy nevyčítejte, nevracejte se zpátky, neanalyzujte, kdo kdy ustupoval. Je naprosto nevhodné vykřiknout: „Minule jsem ustoupila já, teď neustoupím!“ Všimněte si předpony: ne. Ta je přece zapovězena!

Foto: 123rf.com