Je zajímavé, kolik emocí dokáže vyvolat žena, která dala život vašemu manželovi. Některé matky jsou zlatíčka, ovšem v mnoha příkladech se dá tchýně přirovnat k muchomůrce – jedovatá a nebezpečná při prvním kontaktu.

Vlezlá „Namontovali jsme si na dveře zvoneček, abychom slyšeli, když tchýně zase přijde!“ Takhle vyřešila situaci s manželovou matkou jedna mladá dvojice. Mají oddělené byty v rodinném domku a tchýně u nich byla pečená vařená. Přicházela, kdy ji napadlo – klidně i v deset hodin večer s tím, že upekla na ráno bábovku! Zvoneček to vyřešil. Nejenže o jejím ataku věděli mladí včas, navíc to ji samotnou natolik otrávilo, že od nezvaných návštěv upustila.

Nenávistná Taková, která se není schopna smířit s tím, že jí jejího mazánka „ukradla“ jiná žena. Většinou si taková žena vychovala mamánka, který s ní bydlel až do třiceti i více let, ona mu vyvářela, prala, čekávala na něho a nezřídka mu schvalovala i známost. Kam jinam si ji mohl vodit, že? Když se její syn konečně osamostatnil a začal žít svůj vlastní život, nedokázala se s tím smířit. A tak brblá a je plná nenávisti k nevěstě. Snad ji to časem přejde…

Vypočítavá Všechno ví nejlíp. Zdá se, že chce pomáhat, ale spíš by se ráda navečeřela bez práce. Každou chvilku potřebuje někam odvézt, něco přivést nebo poradit s přesunem nábytku v bytě. Samozřejmě si půjčuje peníze, které vrací až po upozornění. Ale především neustále pomlouvá. Nikdo nechápe, o co jí jde – vždyť by měla být ráda, že vztah jejího chlapečka klape! Nebo že by pro něho měla v rukávu nějakou lepší partii?

Ukňouraná Neustále lamentuje. Všechno je podle ní špatně. A to včetně toho, co nemůžete ovlivnit, jako je třeba počasí, program v televizi, jídlo v restauraci nebo to, že jí nezavolala kamarádka, se kterou plánovala nedělní výlet. Věčně ji něco bolí, a když ne, tak určitě začne. Komunikace s ní spočívá v tom, že si jen a jen stěžuje. To, co je za ní, dopadlo špatně a to, co se má teprve odehrát, nemůže dopadnout lépe. Pomohou snad jen špunty do uší.

Agresivní „Jak to žehlíš? Tak se to nedělá!“ „Co jsi to uvařila? To se nedá jíst!“ „Proč nedáš malému čepičku? Venku je zima!“ Taková „baba“ je mor, a pokud nenajdete zastání u svého partnera, je to k zešílení. Protože když jí on přizvukuje, nemáte nejmenší šanci. Takovou tchýni je třeba odstřihnout, dokud je čas. Neotálet. Nebo se vám soužití s ní – či její návštěvy – dřív nebo později vymstí.

Foto: 123rf.com