Novinářka s dobrodružnou povahou zažila ve svém životě mnoho. Jako novinářka operovala hlavně na východní straně polokoule, tam si také vybrala manžela a jejímu synovi Zafárkovi v těle proudí napůl afgánská krev.

Během své novinářské kariéry projela řadu zemí, ale přitom cestování nemá moc ráda a letadlu se doslova vyhýbá. „Kam to jde, tam jedu autem. Tímto způsobem jsem vycestovala i do afgánského Kábulu, neuvěřitelných 10 000 kilometrů! Trasa je: Praha, Bratislava, Budapešť, Bukurešť, bulharské pobřeží, pak projedeš celé Turecko i Irán a vjedeš do Herátu, západní provincie Afganistánu, který musíš také celý projet, všemi kmenovými územími… Tuhle cestu se mnou podnikl můj manžel Pajkar, Afgánec. Vtipné bylo, že musel mít spoustu víz, takže nás to stálo na těch vízech víc, než dvě letenky. Ale jen jsme vjeli do Iránu, tak se situace obrátila a king byl pro změnu on. Když jedeš po zemi, tak si teprve uvědomuješ tu kulturní hranici, mění se krajina, města, ale i lidé. To ve vzduchu nikdy nepochopíš.“

Sázka na Procházkovou V současné době se Petra věnuje kromě novinařiny i občanskému sdružení Berkat, které pomáhá v Afganistánu s transplantací rohovek. „S tímhle nápadem přišla kamarádka Petra Nolová, která mě k tomu svojí urputností donutila. Ze všech organizací ji předtím vyhodili a řekli jí: „Zkus Procházkovou, ta do toho možná půjde.“ Vyhlídla si totiž slepého chlapečka Adžmala a chtěla ho zachránit. Podle něho se projekt jmenuje. (Absurdní je, že on sám nebyl nikdy operován; má kombinovanou vadu a nejde o rohovku.) Spousta lidí si prý tehdy klepala na čelo, vypadá to totiž hodně megalomansky. Mrtvému se musí odebrat rohovka, uskladnit, transportovat, transplantovat a ještě se o pacienta nějaký čas starat.

Procházková2

Ženská živelnost „My v Berkatu jsme hnány takovou tou ženskou živelností. Jsme čistě ženská organizace. V programu to původně nebylo, ale žádný muž naše nasazení nevydržel. Ženy leccos dokáží, protože jdou po hlavě i do věcí, které na první pohled vypadají nesmyslně.“ Petra je nicméně přesvědčená o tom, že dokáže odhadnout, co vyjde. Berkat spolupracuje s tkáňovou bankou na pražských Vinohradech, od které dostává rohovky, ale ty je pak třeba dostat letadlem do Afganistánu, a to je zase závislé na ministerstvu obrany… A v neposlední řadě bylo třeba sehnat české lékaře, aby proškolili ty afgánské. „Moc nám pomohl pan doktor Martin Filipec, velká kapacita v očním lékařství.“ A Petra ještě dodává: „Každá rohovka má konkrétního příjemce, skončí v oku slepého člověka, který ji potřebuje a který je snadno dohledatelný. A navíc – koho budeš uplácet tím, že mu strčíš do kapsy rohovku?!“

 

Další zajímavosti ze života této výjimečné ženy se dozvíte v aktuálním čísle časopisu Glanc, s Vendulou Svobodovou na obálce, které je právě v prodeji.  

Foto: Archiv