Režisér Zdeněk Troška (60) marně skrývá svoje rozladění nad rozhodnutím zrušit v rámci Českého lva kategorii Divácké ceny. Přišel tak o možnost zabodovat a sošku si neodnese.

"Vím o tom, že se to stalo, ale trošku jsem s tím počítal. Dopředu jsem říkal, že spíš tuto kategorii zruší, než aby ji dali Troškovi. A už je to tady! Teď jsem to viděl v televizi… Předsedá tomu Svěrák," nechal se slyšet autor mnoha úspěšných komedií a pohádek.

"Já se dokonce vsadil, že tu kategorii zruší a vyhrál jsem velkou krabici rajčatové šťávy, je to mé nejoblíbenější pití. Co jinak na to jejich rozhodnutí říct? Nic, jsme přece v Česku," svěřil se režisér.

Nyní se proto raději soustředí na film Babovřesky 2, který bude mít sice premiéru až ke konci února, přesto se na něj mohou fanoušci již od příštího pondělí těšit v předpremiérách.

Dotčený Jan Svěrák si to ale nenechal líbit. "Rozhodně to není kvůli tomu, že bychom nechtěli dát ocenění panu Troškovi. My jsme se prostě rozhodli, že jelikož se jedná o ceny akademiků, tak pro tuto kategorii již není v Českém lvu místo," míní. "A navíc je velmi smutné, že nejnavštěvovanější film vidělo jenom 650 tisíc diváků," uzavřel Svěrák.

Jan Svěrák

Foto: Herminapress.cz