Chřipka a onemocnění z nachlazení mohou pěkně znepříjemnit podzim. Počasí se neustále mění, teploty se postupně snižují a náš organismus tím může trpět. Je proto důležité o sebe pečovat a dodat tělu nezbytné látky pro správné fungování. Nenechte se překvapit nemocemi a užijte si podzim podle vašich představ.
S podzimem přichází nevlídné počasí a s ním chřipka a nachlazení. Infekce se přenášejí snadněji díky častějšímu setkávání lidí v uzavřených prostorách. Velký vliv má také podchlazení a oslabení organismu v důsledku prudkých změn teplot. Potrápit nás může běžná rýma, jejíž léčba je mnohdy obtížnější než komplikované choroby. Další nepříjemností, s níž často navštěvujeme lékaře, je zánět středního ucha. Vzniká při zánětech nosu, kdy se infekce rozšiřuje právě do středního ucha. Vyznačuje se zvýšenou tělesnou teplotou a bolestivostí ucha především v podvečerních hodinách a postihuje více děti než dospělé.Bakteriální zánět v nose pak mohou doprovázet také bolesti čela nebo tváří, kterými se projevuje zánět vedlejších nosních dutin.
Klid na lůžku Při léčbě rýmy a nachlazení je nutné dodržovat klid na lůžku, ležet v teplé, ale často větrané místnosti a k lepšímu dýchání si podložit hlavu a záda. Pacient by neměl podcenit dostatečné množství tekutin, doporučuje se například zázvorový čaj s medem a šťáva z pečeného citronu. Strava by měla být odlehčená, vhodný je například slepičí vývar. Horečku, která doprovází onemocnění, snížíte ochlazováním vlažnou vodou, dostatečným pitným režimem, větráním a léky proti horečce. Mnohé z nich obsahují léčivou látku paracetamol, která pomáhá od bolesti a vysoké tělesné teploty při akutních bakteriálních a virových infekcích. Například suspenze Paralen SUS je vhodná pro děti od 3 měsíců, tablety Paralen 125 od 3 let, Paralen 500 od 6 let.
Nepodceňujte prevenci Aby vás nemoci netrápily, měli byste se zaměřit i na prevenci. Řadě nemocí se dá předejít pestrou stravou bohatou na vitamíny a blahodárné živiny, pravidelným pohybem na čerstvém vzduchu, vhodným výběrem oblečení (nepřehřívat, nepodchlazovat), vyvarováním se průvanu, postupným otužováním, a pokud je to možné, vyhýbáním se místům, kde se infekce kumuluje a přenáší (například MHD).
Foto: Archiv