Velmi často trpí bolestmi zad lidé, kteří v zaměstnání celý den sedí (poruchy páteře, bolesti plotýnek, šíje aj.). Pokud pracujete s počítačem, měli byste pravidelně cvičit, dávat si pracovní přestávky a upravit si pracovní místo, abyste nepříjemným bolestem zad a šíje předešli. 

Nově sledovaný fenomén se jmenuje ergonomie pracovního místa a zahrnuje vše, co lze na pracovní ploše a v jejím okolí upravit. Patří sem především nastavení sedadla (zejména výšky sedáku) a nastavení monitoru a stolu.

Pro nastavení sedadla si můžete pamatovat několik základních pravidel:

  • Chodidla by měla vždy být opřena celou plochou o podlahu nebo podložku, stehna by měla vést rovnoběžně s podlahou a nohy v kolenou by měli zaujímat neostrý úhel (tedy úhel větší než 90°).

  • Opěrka sedadla by měla respektovat tvar páteře a měla by být ve výšce maximálně spodního úhlu lopatek. Kancelářská židle by měla mít polohovatelné opěrky na ruce. Opora o lokty a předloktí je důležitá – volná ramena zamezí přetížení krční páteře. Pokud máte zvednuté ruce nad stolem, přetěžujete krk a ramena.

  • Klávesnice by měla být 20 cm od kraje stolu, aby byl volný prostor pro zbytek ruky.

  • Opěrka na záda by měla překrývat lopatky. Zanedbatelná není ani opěrka na hlavu. Ta slouží pro přirozené a uvolněné postavení šíje.

Když záda bolí I při nejlepší vůli je ale více než pravděpodobné, že nás zejména při zvýšeném pracovním nasazení záda čas od času bolet budou. Pro tyto případy je dobré připravit si sadu cviků a večer nebo ráno si bolavá záda protáhnout. Pokud dokážete bolest lokalizovat, je k jejímu utlumení vhodné použít analgetický krém, tedy krém účinkující proti bolesti, například Ibalgin Duo effect. Krém působí přímo v postižené oblasti a je ke zbytku organismu šetrnější. V případě silné bolesti je možné lokální léčbu podpořit tabletami se stejnou účinnou látkou.

Foto: Archiv