Víkend 24. – 25. května by měli mít ve svém kalendáři zakroužkován všichni milovníci nadčasové módy. Právě v těchto dnech se totiž Novoměstská radnice v Praze promění v luxusní obchodní dům s vintage módou.

Návštěvníci této unikátní akce budou mít jedinečnou příležitost nejen obdivovat, ale také zakoupit originální oděvy, obuv, kabelky, bižuterii a doplňky z 20.-80. let minulého století.

"Když si něco kupuji, očekávám, že to bude mít určitou hodnotu. Jsem učitelka a svým studentům se snažím vštěpovat určité hodnoty. Aby si vážili věcí a především těch z dob minulých," říká autorka projektu Prague Vintage Fair, Tereza Schmoranz. "Mnoho opravdových skvostů končí bohužel v odpadcích. Lidé většinou netuší, jaké mají doma poklady. Někteří si dají tu práci a odnesou tyto artefakty do Uměleckoprůmyslového muzea, to má ale bohužel plný depozitář, a tak je nemohou přijmout, i kdyby chtěli," popisuje situaci Tereza a dodává: "Proto jsem opravdu ráda, že se nám podařilo tuto akci uskutečnit a že si lidé mohou připomenout krásu oblečení i doplňků minulého století a případně si je i koupit."

Vintage obchoďák Hlavní část expozice bude umístěna v historických prostorách radnice, kde budou vystaveny dámské, pánské a dětské oděvy, obuv a doplňky. Barokní kaple se pak promění v Klenotnici bižuterie. V sekci Vintage Match naleznete například kolekci dámského prádla návrhářky Terezy Vu, extravagantní pánské motýlky značky Alex Monhart, klobouky Tonak, šperky z vintážních komponentů TikŤakJinak, funkcionalistický nábytek citlivě restaurovaný v dílně Galerie Funkce a luxusní žakárové tkaniny českého výrobce, firmy Kolovrat.

Prague Vintage Fair vyvrcholí v sobotu 24.5. módní přehlídkou kolekce Moniky Drápalové, čerstvé držitelky ocenění Czech Grand Design, která speciálně pro tuto příležitost navrhla a ušila svou „vintážní“ kolekci modelů. Ta vznikla kombinací poctivého krejčovského řemesla a vintážních materiálů. „Chtěla jsem ukázat, co všechno se dá z kousků, které jsou pro někoho odepsané vytvořit a docenit materiál a kvalitu, který vydrží několik desítek let a nezničí se po pátém vyprání,“ vysvětlila svůj zájem o vintage módní návrhářka.

Soutěž s Eliškou Před samotným víkendem ve znamení vintage se ve čtvrtek 22. května a pátek 23. května uskuteční doprovodná akce v Praze na Karlově náměstí u sochy Elišky Krásnohorské. Sama Eliška bude oblečena do nadčasových vintage kousků. Pokud se k soše dostavíte v těchto dnech od 15 do 18 hodin v outfitu z let 1920–1980, máte šanci vyhrát v soutěži o nejlepší vintage outfit. Vítězové budou slavnostně vyhlášeni v sobotu v Novoměstské radnici.

Vstupenky na Prague Vintage Fair si můžete zakoupit v předprodeji již nyní prostřednictvím sms ticket anebo v kině Lucerna, případne v butiku Boho Vintage Concept Store. Více informací najdete na www.praguevintagefair.cz.

Foto: Archiv