Legendární (a první polistopadová irská hospůdka ve střední a východní Evropě) James Joyce Irish Pub, sídlící na pražském Starém městě, slaví v těchto dnech 20 let své existence. A je jasné, že několikadenní oslavy proběhnou ve velkolepém a divokém irském duchu!

Původní James Joyce sídlil v pražské Liliové ulici a právě zde byla 5. listopadu 1993 načepována první pinta Guinnesse ve střední a východní Evropě. Tahle hospůdka byla tehdy pro cizince (a Iry obzvlášť) ostrůvkem domova v pomalu se probouzející nové České republice. V James Joyce na ně z jídelního lístku nevykukovaly knedlíky, ale známá jídla a popíjela se kromě irského piva hlavně whisky. Však také zdejší kolekce padesáti různých druhů irské whisky je možná největší na světě. Není proto divu, že 80 % klientely tvořili tehdy cizinci. Podnik, který svého času velmi rád navštěvoval například Václav Havel, hostil i irskou prezidentku Mary McAleese a řadu dalších domácích a světových osobností. Po přestěhování do stávajícího sídla v ulici U obecního dvora nadále hrála významnou roli v pražské historii pití, výborného jídla a zábavy (po irsku "the craic") a získávala stále větší oblibu rovněž u tuzemské veřejnosti, takže dnešní podíl zákazníků tvoří ze 70-80 % „domorodci“.

James Joyce 5

Irské slavnosti Dvacet let historie James Joyce se bude oslavovat celých pět dní! Během nich budou k ochutnání tradiční irské speciality, například jehněčí, dovezené přímo z irského hrabství Wicklow nebo fish & chips podle receptu z Burdocs, nejstaršího obchůdku v Dublinu, který je stále prodává. A co by to bylo za irskou oslavu, kdyby chyběl alkohol! Hned 5. listopadu v 17 hodin se začnou čepovat první pinty stoutu Plain Porter Molly Malone. Jde o opravdovou lahůdku. Dlouho před tím, než se proslavil Guinness, jste mohli v hospodách po celém Irsku slyšet jiné objednávky. Pintu "Plain", prosím! Byl to extra suchý stout také známý jako Porter. U příležitosti tohoto výročí, nechal majitel James Joyce speciálně pro tyto oslavy podle původní receptury z 18. století vyrobit v Dublinu 10 hektolitrů tohoto unikátního piva a vy budete mít výjimečnou šanci pintu "Plain" ochutnat. Den na to si na své přijdou zase milovníci tradiční irské whisky. Můžete se těšit na speciální degustaci dvaceti vzorků oblíbeného nápoje, mezi nimiž narazíte na opravdové skvosty, které v českých barech určitě nenajdete. Celá tato degustace vás vyjde na pouhých 395 Kč.

D3X_4301

Oslavy James Joyce vyvrcholí 8. listopadu. Večer se ponese v duchu rekapitulace uplynulých dvaceti let – budou se servírovat všechny tradiční pochoutky, které si návštěvníci hospůdky za 20 let jejího fungování zamilovali – plněné pečené brambory nebo vynikající kuřecí křidélka, o kterých se říká, že jsou nejlepší v Praze. Každý večer doladí typickou atmosféru živá irská hudba.

Přijďte si s přáteli zavzpomínat na uplynulé dvě dekády, pobavit se nad starými fotkami a užít si tradiční irskou oslavu!

Foto: Archiv