Víte, kdo je pivní Belleman? A víte, kde v České republice můžete ochutnat největší sortiment belgického piva? A víte, že na stejném místě pořádají pivní degustace?

Nechat se unášet na vlnách jemné hořké chuti můžete v centru Prahy, v posledním patře obchodního domu Kotva, kam vás z přízemí vyveze speciální rychlovýtah. Najdete tu totiž restauraci T-Anker, kde lze ochutnat skutečné belgické skvosty a co víc, pivní degustaci vám na přilehlé terase s kruhovým barem zpříjemní i úchvatný výhled na Staré Město. Kromě široké (nejen) pivní nabídky zde nabízejí i ojedinělý zážitek – řízené degustace pod taktovkou pivního Bellemana, což je historická postava, která v Belgii tradičně provázela (a dodnes provází) hosty po pivních restauracích. Má oblečený speciální kostým, v ruce drží zvon a radí jim, jaké pivo a hlavně k jakým pokrmům by si mohli dát.

Obrázek

Ten zdejší měl při naší návštěvě oblečenou pravou uniformu z Belgie a o pivu vyprávěl skutečně zasvěceně. Do země pivu zaslíbené totiž pravidelně jezdí, navštěvuje nejen hospůdky, ale též pivovary, takže nám u každého degustovaného vzorku prozradil nejen jeho charakteristiku, doporučil párování s jídlem (součástí degustace jsou totiž i speciální degustační sousta vhodná k jednotlivým pivům), ale dozvěděli jsme se i zajímavosti ze zákulisí jeho výroby.

Pípa i lahváče Vzhledem k tomu, že degustace nestojí víc než 250 Kč, doporučuji tento zážitek určitě vyzkoušet. Informace o termínech najdete na webových stránkách restaurace.Ochutnává se vždy minimálně pět druhů čepovaných piv vždy dle sezonní nabídky. Nabídka piv na čepu T-Ankeru však nenabízí pouze piva belgická, ale i česká (Restaurace si dokonce nechává vařit v Pivovarském domě na Břevnově vlastní pivo T-Anker. Světlý ležák obsahuje 4,8 % alkoholu a slabší dvanáctka vyniká hořkostí. Pivo je navíc vyráběno z výhradně českých surovin – ze žateckého chmele a jihomoravského sladu.) či německá piva, ale výjimkou nejsou ani speciály z Irska, Anglie či Ameriky. Kromě točených speciálů (v době naší návštěvy točili z 9 píp) zde můžete ochutnat více než 170 druhů lahvových piv z celého světa.

IMG_4988

Fantastické biosteaky Nejen pivem však živ jest člověk… Přestože zdejším hlavním tahákem je pivo, v gastronomii mu úspěšně „šlape na paty“ biomaso – fenomén, který v současné době vládne světem gastronomie. V restauraci T-Anker si pochutnáte na pořádném kusu steaku nebo tataráku ze speciálního hovězího plemena Charolais, jehož maso vyniká svou křehkostí a šťavnatostí. Zdejší šéfkuchař nám prozradil, že maso pochází z biofarmy v Jižních Čechách. Z klišky připravuje například delikátní guláš, hovězí zadní se zase nejlépe hodí na carpacio nebo biotatarák. Výhodou biomasa je fakt, že ho není třeba tak dlouho dusit a steaky se nemusí dlouho marinovat. Skot žije volně celoročně na pastvinách a k jeho chovu se nepoužívají žádná očkování či hormonální látky na podporu růstu, maso je tedy zdravější a také chutnější. Ceny za biomaso se přitom v restauraci T-Anker drží při zemi a zatím nemají v okolí konkurenci. Hovězí bioguláš zde pořídíte za příjemných 145 Kč, 150g tatarák se zelenými kapary a rukolou za 145 Kč a na exkluzivním 200g rumpsteaku si pochutnáte již za 255 Kč.

IMG_20140118_205021

„K biomasu určitě doporučujeme tmavá piva jako je Lavina od Bernarda nebo náš světlý, ale zato hořký ležák T-Anker. Náš majitel je zkušený pivař a hledal tak dlouho vyváženou hořkou chuť, až ve spolupráci se sládkem vytvořil tohle výtečné pivo,“ prozradila nám na závěr naší návštěvy PR managerka restaurace Ivana Žitníková a všechny pivní fajnšmekry zároveň zve touto cestou k návštěvě!

Foto: Archiv