Víte, že 90% všech lidí na zemi patří ke kultuře, ve které se páry líbají? To, co tvrdil Sigmund Freud – že je líbání intuitivní hledání matčina prsu na rtech partnera – je sice trochu přitažené za vlasy, ale…

Ovšem má to něco do sebe. Protože, když se nad tím zamyslíme, většina zamilovaných se na začátku vztahu nemůže líbání nabažit, ale když už najde „matčino prso“, najednou je s líbáním amen. Konec přichází plíživě, polibky jako takové většinou nezmizí, ale náruživé líbání ano. Proč? Říká se, že jde vlastně o předehru k milování a v dlouhodobějším svazku je to vlastně ztráta času, na vině může být i mizející vášeň a někdy i něco tak přízemního, jako nepříjemný zápach z úst. Nebo zuby, které pamatovaly lepší časy. Ale může to být i jinak.

5168307_l

Geniální příroda Psychologové totiž zjistili, že polibkem, který je prvním fyzickým kontaktem páru, příroda vlastně zjišťuje perspektivu budoucího vztahu. Vyměňujeme si při něm podvědomě informace o tom, zda je náš protějšek pro nás vhodný anebo ne. To, zda se v líbání shodneme, zda se dovedeme přizpůsobit a vyjít si vstříc, je jedna věc – druhá jsou naše těla a imunitní systémy, které rozhodnou, jestli jsme, nebo nejsme kompatibilní. Naše nervy vysílají ze rtů, jazyka a nosu informace do mozku, který celý proces zpracovává. Zvyšuje se hladina oxytocinu, hormonu důvěry a lásky.

Konkrétně čichový aparát je velice důležitý, vědci tvrdí, že při líbání se uvolňují feromony, které mají velký vliv na to, jak naše budoucí partnery vnímáme. Ženy tak rozpoznají genetický materiál muže a muži zase podvědomě vycítí ženskou plodnost. A pokud nám nejde právě o tohle, jednoduše při polibku zjistíme, zda máme chuť ve vztahu pokračovat anebo ne. Možná právě proto, že líbání je vlastně sondou toho, zda má vztah smysl, nebo ne, po čase, když víme své, ho naše tělo jednoduše zruší. Nebo ho zrušíme my, protože už máme své jisté a do našeho vztahu se vkradla rutina? Polibek, líbání, je přece krásný intimní okamžik vztahu dvou lidí, a proto bychom měli mít vůli líbat se dál…

9467962_l

Líbání pro zdraví

Během jednoho polibku si s partnerem navzájem vyměníte slinami kdeco. Asi byste to radši nechtěli vědět. Je to: 250 typů bakterií, 40 000 parazitů, 0,7 g proteinů, 0,45 gramu tuku a 0,19 gramu dalších organických látek. Polibek je i způsob preventivního očkování, protože bakterie, které máme ve slinách, jsou z 80% společné všem lidem a zbylých 20% vyvolává v organizmu stav pohotovosti a zvyšuje jeho obranyschopnost.

Líbání je dokonalým vylepšujícím, omlazujícím a posilujícím přípravkem pro obličej, aktivují se při něm obličejové svaly a tím se posilují ty partie obličeje, které jsou nejnáchylnější ke vzniku vrásek. Pomáhá okysličovat tělo – člověk při něm dýchá až šedesátkrát za minutu místo dvacetkrát, a tak zajišťuje tělu vyšší přísun kyslíku. Zlepšuje se prokrvení organismu a díky zvýšenému množství inzulínu a adrenalinu v krvi navozuje líbání pocit radosti a štěstí, takže pomáhá zahánět i stres. Polibek pomáhá při vysokém krevním tlaku, snižuje cholesterol a zabraňuje odumírání mozkových buněk, dokáže zmírnit i velkou bolest.

Dost důvodů pro to, abyste se líbali, ne?

Foto: 123rf.com