Vorarlbersko se rozkládá v nejzápadnější části Rakouska, mezi Bodamským jezerem a Alpami, v těsném sousedství s Německem, Švýcarskem a Lichtenštejnskem. Oceníte zde krásnou a proměnlivou krajinu a kulturu v mnoha podobách. A navíc je to jen šest hodin cesty z Prahy!

Díky poloze země na severním okraji Alp mívá obvykle všech šest vorarlberských oblastí zimních sportů vždy dostatek přírodního sněhu. Trávit zde zimní dovolenou je možné na mnohý způsob, především pak dle individuálních přání a tužeb. Však si také na svých nabídkách dávají vorarlberští hostitelé záležet.

Těšit se můžete na moderní zimní střediska vybavená veškerým komfortem a na mimořádné zážitky, například v podobě ranního lyžování v malých skupinkách. Horští průvodci doprovázejí lyžaře, skialpinisty nebo chodce na sněžnicích ve volném terénu na vrcholy hor nebo rovnou napříč celým Vorarlberskem. Z Prahy do zemského hlavního města Bregenzu se lze osobním vozem dostat nejlépe a nejrychleji po dálnici Praha – Mnichov – Memmingen. Při plynulém provozu trvá cesta maximálně šest hodin. Vorarlbersko je z historického hlediska průkopnickou zemí alpského lyžování. Dvě třetiny země leží v nadmořské výšce nad 1000 metrů. Mnoho lyžařských oblastí se rozprostírá v nadmořských výškách od 1400 do 2400 metrů. Zimní sportovci zde mají k dispozici sjezdové tratě všech stupňů obtížnosti: od mírných až po velmi náročné, vždy však s prostorem takřka bez hranic. Ranní lyžování přináší pocity dosud nepoznaného štěstí při vykrajování prvních oblouků na čerstvě upravených sjezdových tratích. V Montafonu se pořádá nejsportovnější varianta lyžařského okruhu Montafon Totale. Výlet začíná již v 7 hodin ráno, trasa měří 36 kilometrů a lyžaři přitom překonají rovných 8000 výškových metrů.

Nezapomenutelným zážitkem je bezpochyby lyžařské safari Silvretta. Tento okruh zavede milovníky netradičního lyžování z Montafonu do sousedního údolí Paznauntal v Tyrolsku.

Okružní trasa Madrisa je technicky nenáročná jednodenní túra na lyžích, která vede ze střediska Garnellen v Montafonu do Švýcarska a zase nazpět. Během tohoto zhruba 7hodinového lyžařského výletu absolvují lyžaři a snowboardisté fantastické sjezdy na svazích různých stupňů obtížnosti v neuvěřitelně krásném vysokohorském prostředí. Účastníci túry potřebují kromě skipasu také bezpečnostní vybavení, které si mohou zapůjčit na místě.

Lyžařské safari v Kleinwalsertalu zahrnuje výjezdy lanovkami, přepravu sněžnými skútry a taxíky, výstupy na vrcholy hor a fantastické nekonečně dlouhé sjezdy: jednou do Bregenzského lesa a na závěr nazpět do Kleinwalsertalu. Tento výlet se pořádá již od 1 účastníka.

Foto: Ludwig Berchtold