Pravidelným sportováním v zimě je možné značně posílit imunitu organizmu a dokonce bojovat proti zánětům. Pokud sportujete pravidelně, budete odměněni lehčím průběhem případného onemocnění. Takže zas a znovu platí: Sportem ku zdraví!

Odborníci z Orthopaedics & Sports Medicine v New Yorku zveřejnili aktuální průzkumy a jedno je jasné: klíček ke zdraví je vytrvalost a pravidelnost ve sportu. Není žádným tajemstvím, že fyzicky zdatný organizmus podstatně lépe odolává virům a infekcím, které jsou pro zimní období tolik typické. „Jakmile ale lidé se sportovními aktivitami ustanou, jejich zdravotní stav se zhorší – klíčem je proto pravidelné cvičení,“ říká doktor Kevin Plancher z Orthopaedics & Sports Medicine v New Yorku, jehož tým provedl průzkum na dvou stovkách lidí, z nichž se polovina věnovala v zimě nějakému sportu a druhá ne.

Blahodárná jóga Jaký druh cvičení zvolíme, je na každém z nás – každému vyhovuje něco jiného a má jiné fyzické možnosti. „Důležitá je ale rozhodně pravidelnost pohybu, která by měla být úměrná ostatním denním aktivitám. Prospěšnost jógy v současné době prokazuje spousta zajímavých experimentů,“ podotýká Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, který svým projektem Česko se hýbe, bojuje proti pasivnímu životnímu stylu.

10104212_l

Cvičení jógy má podle vědců z univerzity v norském Oslu takřka okamžitý pozitivní vliv na genovou expresi imunitních buněk, což v laickém překladu znamená, že posiluje obranyschopnost a celkově tedy kondici i zdravotní stav. Odborníci z amerického Ohia se pro změnu zaměřili na ženy zabývající se jógou a ve své studii prokázali, že ty, které se jí věnují pravidelně, mají mnohem nižší hladinu látky, spoluzodpovědné za vznik zánětů v těle.

Foto: 123rf.com