Už nyní je jasné, že komedie Babovřesky, pod níž se podepsal oblíbený režisér Zdeněk Troška (60), co se návštěvnosti týče, předstihla loňský filmový hit Líbáš jako ďábel. Snímek totiž vidělo víc než 400 tisíc návštěvníků. Sychravé zimní měsíce se ukázaly jako ideální čas k uvedené bezstarostné letní podívané, z níž kritikům vstávají vlasy hrůzou na hlavě, ale národ ji prostě a jednoduše miluje.

Mnozí film srovnávají s vaší megaúspěšnou trilogií Slunce, seno,… Co vás vedlo k natočení podobné komedie? Vznikla vlastně na přání mnoha diváků, kteří mě stále žádali o něco podobného jako byla Slunce, sena… Už před několika lety mi námět poslal jistý Luboš Draganovský ze Slovenska, který filmy z Hoštic nade vše miluje. Napsal proto příběh nazvaný Pech aneb Smůla, kam se hneš. Tehdy jsem to uložil do šuplíku, protože se mi to opravdu zdálo dost podobné. Letos ale přišla producentka Dana Voláková s tím, že zajistí peníze, a že by rádi nějaký komediální příběh z jihočeské vesnice. Vzpomněl jsem si proto na scénář pana Draganovského a vrátil se k němu.

Ve filmu si zahrála celá řada oblíbených herců jako Veronika Žilková, Jan Dolanský, Lucie Vondráčková nebo třeba Jana Synková. Měl jste o obsazení ihned jasno? S obsazením to je vždycky kříž. Většina oblíbených herců hraje v seriálech, kromě toho i v divadlech. Z časových důvodů se jejich angažmá často nedá dát dohromady, takže pro mě, jako režiséra, jsou bohužel nepoužitelní. Oslovil jsem několik herců, kteří by strašně rádi točili, ale jsou smluvně vázáni jinde. Ale nakonec mám z obsazení velkou radost. Například tu největší drbnu, sekretářku starosty, hraje Jana Synková z Ypsilonky. Za to jsem moc rád!

Úspěch filmu je nesporný. Není divu, že se začíná mluvit o pokračování… Scénář už je hotov, prochází posledními kosmetickými úpravami. První klapka se má ozvat 21. května, premiéra bude v únoru příštího roku.

Počítáte s herci, kteří zazářili v jedničce, nebo dáte prostor neokoukaným tvářím? Ve dvojce by měla hrát většina těch, které si diváci oblíbili v prvním díle. Třeba taková Lucie Vondráčková se na natáčení už teď moc těší, přijede kvůli němu z Kanady. Samozřejmě některé postavy přibudou a jiné zase zmizí.

Myslíte, že se vesničky, které daly vzniknout filmových Babovřeskům, proslaví podobně jako Hoštice z trilogie Slunce, seno…? Pozornost turistů si malebné vesničky, ze kterých slepím Babovřesky, jistě zaslouží. Ať jsou to třeba Dobčice nebo Pištín, všechny oplývají jihočeským půvabem. Doufám, že náš film jim pomůže zazářit a přiblížit všem ctitelům naší země.

Foto: profimedia, showpix