Potkáváte je běžně na ulici – lidi se zarudlým obličejem. Jsou vystaveni nepříjemným a někdy i opovržlivým pohledům, za zčervenání kůže však nemohou, protože jsou nemocní.

Co je rosacea a jak se projevuje? Rosacea je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje kolem 40 milionů lidí na celém světě. V České republice jí dle odhadů trpí 1 člověk z 20 (až 500 000 Čechů). Běžným symptomem u lidí trpících rosaceou je viditelné zarudnutí obličeje. Pacienti s tímto onemocněním se často potýkají s přetrvávající začervenalostí obličeje a opakujícím se „ruměncem“ na čele, bradě, tvářích a dolní polovině nosu. V extrémních případech se objevují také pupínky a hnisavé puchýřky, ztluštění kůže nebo pocit pálení a píchání v obličeji.

Co toto onemocnění způsobuje? Mnozí lidé trpící rosaceou si často myslí, že mají pouze citlivější pokožku než jiní. Neuvědomují si, že by jejich problémy mohly být spojeny s onemocněním rosacea. Začervenalost v obličeji má významný emoční a psychický dopad na pacienty. Mnozí z nich prožívají úzkost, rozpaky, pocit nízkého sebevědomí a společenské izolace. Navzdory tomu je úroveň povědomí o tomto onemocnění u veřejnosti poměrně nízká, a to i mezi pacienty, kteří jím trpí. Často se potýkají s nedostatkem informací o svém zdravotním stavu, jakož i neexistencí zájmových skupin pacientů a nedostatkem odborných zdrojů. Kampaň Červená červené má těmto pacientům pomoci zorientovat se v otázce onemocnění rosaceou, zprostředkovat kvalitní zdroje informací a zvýšit povědomí o možnostech pacientů. Jejím cílem je pravidelně přinášet aktuální informace a udržovat komunikaci mezi pacienty a jejich lékaři.

Veřejné stigma Tváří globálního programu Act on Red se stala Cynthia Nixon, která sama rosaceou trpí. Představitelka jedné z hlavních rolí seriálu Sex ve městě tak může dávat lidem postiženým rosaceou nejen dobré rady, ale také naději, že i přes tento handicap mohou dosáhnout velkých věcí, i když, jak sama říká, je to občas těžké: "Všichni chceme udělat dobrý první dojem a není tak divu, že vzhled kůže hraje klíčovou roli v tom, jak se cítíme a jak nás ostatní vnímají. Zarudnutí obličeje ovlivňovalo mou sebedůvěru na place a při velkých společenských událostech. Jako teenager jsem se snažila zvládnout to, o čem jsme si myslela, že je akné. Když u mě pak dermatolog diagnostikoval rosaceu, byla to pak velká úleva, protože změnil způsob, jakým mohu bojovat s příznaky a lépe pochopit své spouštěče. Programy, jako je například Act on Red, pomáhají lidem rozpoznat jejich příznaky a získat odbornou pomoc."

Ke kampani Červená červené se připojila i Miss ČR 2003 - Lucie Křížková Váchová.

Foto: Archiv