Jak to zařídit, abychom neměli propocené oblečení a voněli nejen sami sobě, ale i svému okolí? Inspirujte se našimi radami, ať jste na teplé dny dobře připraveni!

1. HOLTE SE Věděli jste, že pot sám o sobě vlastně vůbec není cítit? Nepříjemný pach totiž způsobují bakterie, které se shromažďují v podpaží. A pokud je navíc ještě neoholené, je tělesný odér o to silnější. Hladké podpaží je navíc hygieničtější a mezi námi – i příjemnější na pohled.

2. POUŽÍVEJTE VHODNÉ PŘÍPRAVKY Deodorant nebo antiperspirant? Prvně jmenovaný má ve svém složení alkohol a antibakteriální látky, jež vám voňavé podpaží zajistí celkem obstojně, ale jen na pár hodin. Zato antiperspirant (někteří výrobci uvádějí označení „antitranspirant“) obsahuje chlorid hlinitý, který umí pocení zcela zastavit. Na obalu vždy najdete informaci o tom, jak dlouho asi budete v suchu. Dnes nejsou výjimkou ani přípravky, které po jednom natření působí až několik dní (například Eucerin).

3. ODHALTY DŮVODY Pocení je zcela přirozený proces, který ale může mít kromě pocitu horka různé důvody. Zjistěte, který spouštěč působí konkrétně na vás. Potíte se po silně kořeněném nebo velmi aromatickém jídle? Vyřaďte ho raději z jídelníčku. Máte zpocené čelo při sebemenším stresu? Pokud to alespoň trochu jde, zkuste se těmto situacím vyhnout, nebo si natrénujte účinné relaxační techniky.

4. SPRÁVNĚ SE OBLÉKNĚTE Nepodceňujte výběr oblečení. V bavlněném tričku se budete rozhodně potit méně než v syntetickém. Samostatnou kapitolou je sportování, při kterém se orosíte samozřejmě mnohem víc. Zkusili jste už funkční spodní prádlo, nebo rovnou oblečení? Pokud ne, rozhodně to stojí za to. Speciální technologie dokáže totiž efektivně odvádět pot od těla a zabránit tak prochladnutí.

5. BUĎTE PŘIPRAVENI Pokud už víte, že se zpotíte častěji, než je běžné, držte se hesla „vždy připraven/a“. Mějte vždy po ruce osvědčený antiperspirant, nebo speciální osvěžující ubrousky, jimiž se můžete v případě potřeby otřít všude, kde je to potřeba. Praktické jsou i mini verze antiperspirantů, jenž se vejdou do každé kabelky nebo kapsy. Vyrábí je například Rexona, Lady Speed Stick, nebo Nivea.

6. VSAĎTE NA POKROK Pokud máte pocit, že vám nepomáhá vůbec nic a potíte se stále stejně intenzivně, může se v takovém případě jednat o hyperhidrózu, neboli nadměrné pocení. Co s ním? Žádné strachy, i tento problém se dnes dá řešit. Oblíbená je například aplikace botulotoxinu. Lékař vám ho v tomto případě vpíchne do podkoží v místech, kde se nejvíce potíte a vy se pak můžete po dobu 6 – 12 měsíců radovat z pocitu sucha a svěžesti.

 

 

Foto: 123rf.com a archiv