Pěkné pokoukání, to ano. Výprava je bombastická, rozhodně úplně jiná než před lety, kdy Star Trek začínal a jeho realizátoři byli odkázáni na papírové kulisy.

Velký kus práce odvedli samozřejmě počítačoví mágové, díky nimž je město budoucnosti i s létajícími dopravními prostředky úžasné, stejně jako interiér vesmírné lodi či její obří strojovna. Děj ovšem za výpravou trochu pokulhává, i když… je možné od tohoto filmu čekat víc?

Mně osobně nejvíc utkvěl úvod. Na jakési planetě, atraktivně nasnímané a působící až pohádkovým dojmem, dojde k honičce mezi Kirkem a domorodci. Aby planetu zachránil, musí se předvést v celé své kráse, i s vesmírnou lodí – přestože je to proti galaktickým pravidlům. Díky tomu je degradován, ale přesto se mu podaří, aby pomohl zachránit planetu Zemi, dostat se na legendární Enterprice. A pak už to frčí a kromě ušlechtilých hrdinů je nám posléze představen i dokonalý padouch.

STAR TREK INTO DARKNESS

Historie Star Treku trvá už téměř padesát let, nemůžeme se tedy divit tomu, že se jeho novodobé verze snaží – a musí – přiblížit divákovi jedenadvacátému století. Takže kromě kousku filozofie, lásky i strachu o hlavního hrdinu nesmí chybět omamující efekty, honičky a souboj na létajícím stroji vysoko nad zemí…  Vyznavači kultu Star Treku, kteří si říkají „trekkies“, nejsou posledními dvěma kousky pod taktovkou J. J. Abramse nijak zvlášť nadšeni, ale pokud se chcete pobavit, klidně na tenhle film vyražte. Nečekejte zázraky ani hlubokou filozofii, ale klasickou letní podívanou. Nejlíp uděláte, když si ji střihnete ve 3D, věřte mi, že za pokoukání to stojí.

Foto: CinemArt