Do středověké krčmy v Dětenicích se vydejte pouze, máte-li smysl pro humor a snesete-li drsné chování zdejší obsluhy. Pokud se totiž rozhodnete pojíst v této unikátní stylové restauraci, nemůžete se na zdejší hostinské zlobit, že vás nazývají nenažranou holotou a hned vám tykají – tak to zkrátka ve středověku chodí…

Když jsme před lety Dětenice navštívili poprvé, právě zahajoval provoz Středověký hotel, kde jsme po večeři v krčmě přespali. Byli jsme tenkrát zdejší atmosférou tak pohlceni, že jsem měla opravdu pocit, jako bychom se ocitli o hodných pár století nazpátek. Přijeli jsme z rušné Prahy do ospalé venkovské obce, zaparkovali auto uprostřed velkého hospodářského dvora a otevřeli těžká dřevěná okovaná vrata pod nápisem Středověký hotel. Ta za námi zapadla, a my se z prosluněného moderního dne ocitli v temném „stodolním“ prostoru s dřevěným schodištěm, které osvětlovaly pouze svíčky. U velké začouzené pece se na slámě válela žebračka a z protějšího rohu se ozvalo drsné uvítání středověké „recepční“. Když nás pak trpaslík v rozedrané haleně doprovázel do našeho pokoje a cestou nám nadával, že musí kvůli takové chátře do schodů, tušili jsme, že abychom dokázali adekvátně reagovat, budeme si muset dát sklenku něčeho ostřejšího na uvolnění.

Krcma hotel

Bašta a domácí pivo Budete-li na tom podobně, vřele vám panáčka na kuráž doporučuji. Nefiltrované světlé a tmavé pivo, které se vaří ve zdejším zámeckém pivovaru, je sice vynikající, ale několik kalíšků medoviny funguje rychleji a zbaví vás ostychu dříve. Než tedy v krčmě začal pravidelný večerní středověký program (tanečnice na stolech, šermíři, potulní hudebníci, show polykače ohně či hledání mezi hosty osoby posedlé zlými mocnostmi, které z ní následně za velkého pobavení přihlížejících vtipně vymítal sličný inkvizitor a další), už jsme byli v roli a stejně „středověcí“ jako všichni okolo. Zdejší kuchyně je stylová, a přestože nemůžete čekat vysokou gastronomii, určitě vás neurazí. Dobrá rada pro neznalé – budete-li si dávat víc chodů (doporučuji skvělý nakládaný hermelín, samozřejmě různá masíčka z ohně a na závěr medovník), nechte si příbor u sebe. Středověk totiž neřeší, že nemáte čím další chod jíst, máte přece ruce, ne?

26

Pohádové neděle Děteničtí od doby naší první návštěvy trochu zredukovali program v krčmě a také onu temnou a tajemně svícemi provoněnou atmosféru v hotelu poněkud „prosvětlili“, ale zase velmi pěkně rozšířili program pro děti. Kromě rytířských turnajů na koních a tematických kostýmních prohlídek zdejšího zámku jsou letošním hitem pohádkové neděle v zámeckém parku. Sem své děti určitě vezměte, čarodějnice v chaloupce na muří noze navíc pobaví svými vtipnými hláškami i dospělé!

krcma carodejnice

Foto: Archiv