Mnoho lidí má problémy se životosprávou, zvlášť, když je ochromí stres. Někteří v takových situacích nejsou schopni nic pozřít, jiní (aniž by si to uvědomovali) berou jídlo jako rozptýlení a dočasnou úlevu.

Podobné vzorce chování většinou k vám přirostou a je velmi těžké se jich zbavit. Máme pro vás několik tipů, jak tuhle výzvu zvládnout a překonat v sobě zajeté návyky. Když totiž přestanete útočit na lednici kdykoli se ocitnete ve stresu, bude se vám žít mnohem volněji a hlavně hravě dostanete svou váhu pod kontrolu.

1. Zkuste se zamyslet, kdy jste začali používat jídlo jako rozptýlení. Možná jste tento zvyk přebrali od svých rodičů nebo partnera. Berete jídlo jako uklidnění jen krátce, nebo už se s vámi tento zvyk nějakou dobu táhne?

2. Které situace, případně lidé vedou vaši ruku do krabice se sušenkami? Může to být napětí v práci, určitý pracovní úkol, kolega, situace doma, vztekající se partner nebo dítě… Mohou to být i vaše vlastní myšlenky, kritičtí býváme nejvíce sami k sobě. Zkuste si sepsat všechny stresory, možná budete překvapeni, co všechno ve vás vlastně vyvolává úzkost či rozčilení. Berte to jako úklid své mysli.

3. Začněte den v klidu a bez stresu. Mnoho lidí se probudí a spěchá. Rychle stihnout odvést děti do školky nebo vybrat vhodný outfit na pracovní schůzku. Přitom ráno často udává náladu celému dnu. Představte si, jaké by to bylo, kdybyste se nemuseli stresovat hned po ránu a v klidu si mohli vychutnat snídani a začátek nového dne.

4. Naučte se pracovat s časem. Samozřejmě to vyžaduje velké úsilí a notnou dávku reality. Rozplánujte si každý týden a pak jednotlivé dny. Nesnažte se stihnout maximum věcí, ve chvíli, kdy to nesplníte budete zbytečně ve stresu.

5. Vyberte si nevinnou náhražku místo jídla. Zkuste si namísto mlsání najít jiné, méně nebezpečné rozptýlení od stresu – co takhle zkusit celou situaci rozdýchat? Stačí, když si sednete, zavřete oči a začnete se soustředit na svůj dech. A počítejte si při tom do šesti – nádech na šest dob, zádrž na šest dob a výdech na šest dob.

Pokud zhřešíte a v rozčilení sníte celou pizzu a navrh ještě zákusek, ačkoli jste vůbec neměli hlad, nevyčítejte si to. Zvyk je železná košile a nezbavíte se ho přes noc. Radujte se z drobných úspěchů a pomalu, krok za krokem dojdete ke svému cíli.

Foto: Archiv