"Zase vezeš déšť, to snad není možný," přivítala mě Vendula Svobodová ve svém domě v Říčanech u Prahy. "Tak si jako vždycky sedneme doma." Jako vždycky to ale tentokrát nebylo. Vendula byla jiná.

Scházíme se spolu kvůli její rubrice v Glancu pravidelně jednou za čtrnáct dní a nevzpomínám si, že by z oblohy nic nepadalo. Tentokrát pršelo vydatně a my jsme ještě netušily, že voda za pár hodin způsobí mnoha lidem takové problémy. Ostatně i Vendule samotné, dům po mamince v Černošicích je v období povodní vytopený vždycky. Jeho sklep to odnesl i tentokrát. Zanadávaly jsme si na počasí a litovaly, že si nemůžeme sednout na zahradu, která se od minule zase změnila. Vendula je totiž náruživá zahradnice a svůj zelený ráj si buduje sama a nikoho na něj nenechá sáhnout. Skoro se mi nechce věřit, že je schopná si obout holinky (ale má je, stojí na terase a viditelně jsou použité) a rukavice a rýpe se v hlíně. "Miluju práci na zahradě a jsem nešťastná, když na ní nemůžu něco dělat. To počasí mě i kvůli tomu hrozně štve," říká.

Holčičí tajemství Sedneme si tedy naproti sobě k obrovskému kuchyňskému stolu, kolem chodí její nahatá kočka, jak já jí říkám (dosud jsem viděla psy–naháče, tohle ještě v životě ne), na kterou Vendula občas zahrozí. Pochopím, proč je na ni nazlobená, když mi ukáže rozbitou, a určitě velmi vzácnou, vázu. "Shodil ji, blbeček," vysvětluje. Toho blbečka má ale ráda stejně jako všechna další zvířata, která jí běhají po domě. Myslím, že by přijala i cizí kočku, která se najednou objevila na terase u dveří a dožadovala se vpuštění dovnitř. "Je tady takový klid a pohoda," napadá mne. Něco tady ale nehraje. Vendula mi vypráví o tom, co prožila, kde zase všude byla s Kapkou naděje (měla za sebou filmový festival ve Zlíně) a co musí zařídit (syn Kuba jede na školu v přírodě a na stole čekaly formuláře k vyplnění bezinfekčnosti a dalších potřebných údajů o dítěti). Ani slovo ovšem o příteli Vladimírovi. Copak s ním nic neprožila? Vždycky se jako správné ženské dostaneme na téma chlapi. Ptá se, co já. A najednou to z ní vyletí. "Už nejsem s Vláďou."  Proč? Co se stalo? Řekla mi to. A vy si to přečtěte v aktuálním vydání Glancu, který je od středy na pultech.