Na Karlovarském festivalu se hodně mluví o trilogii Hořící keř, jež mapuje dobu upálení studenta Jana Palacha. Jednu z hlavních rolí ztvárnila slovenská herečka Táňa Pauhofová, která patří mezi pravidelné návštěvníky filmového festivalu. Prozradila nám, co stojí za změnou její image.

Tvé poznávací znamení jsou obvykle zrzavé vlasy. Proč jsi nyní brunetka? Barvu vlasů jsem musela poprvé změnit kvůli nové roli. Právě dotáčím film Něžné vlny s režisérem Jiřím Vejdělkem, kde hraju maminku, tak bylo potřeba, abych působila trochu seriózněji. Jak se v novém stylu cítíš? Popravdě se nejvíc těším, až si budu moci za dva týdny změnit barvu vlasů na moji původní zrzavou. Jako brunetka se necítím ve své kůži. Lidé mě nepoznávají a když se podívám do zrcadla, připadám si sama sobě cizí. Vtipné je, že když jsem byla v pubertě, strašně jsem toužila experimentovat s barvou vlasů a máma mi to nedovolila. A když už jsem velká holka, nějak mě to přešlo.
Máš teď přes léto nějaké natáčení? Konečně mám dlouhé prázdniny, které jsem neměla dvanáct let. Dalo hodně práce, aby všechno klaplo. Odjíždím na dovolenou na Kubu, kde strávím dva týdny. Už se tam moc těším. Hořící keř z originální produkce HBO měl ve světě i u nás velký úspěch. Jak ho vnímáš? Mám z něj obrovskou radost. Jsem přesvědčená, že se jedná o naprosto jedinečný a kvalitní projekt. Od začátku mi bylo jasné, že vzniká velmi důležité dílo. Téma filmu je hodně silné samo o sobě. Když jsem pak viděla, jak na naši práci reagují diváci, zaplavilo mě nadšení. Bylo by fajn pracovat jen na takových filmech.
Co tě letos přivedlo na festival do Karlových Varů? Hlavním důvodem je, že chci vidět své přátele, hlavně režisérku Agnieszku Holland. A jako každý rok mě zde také zajímají dobré filmy. Tentokrát zůstávám až do konce, budu unavená, ale stojí to za to! Jaký film tě letos zaujal? Tore tančí. Byl sice hodně drsný, ale to mě právě láká. Máš už vybrané nějaké šaty na závěrečný ceremoniál? Mám připravených několik variant, ale stále nejsem rozhodnutá, která zvítězí. Nechte se překvapit!
Foto: Archiv