Zatímco většině velkoměst vévodí katedrály a sochy, v Los Angeles je dominantou nápis Hollywood. Jak se tam vůbec dostal a proč?

Ve tvaru Hollywoodland byl vztyčený na jižním svahu Mount Lee v roce 1923 jako reklama na prodej zdejších pozemků. Rozhodně tam neměl zůstat natrvalo, předpokládalo se, že na místě setrvá asi rok a půl. Jenže mezitím se začal hojně vyskytovat ve filmech, stal se vyhledávaným symbolem, a tak byl ponechán svému osudu. Životnost překližkových písmen ovšem není věčná, v roce 1949 proto došlo k první renovaci. Nápis se při ní zredukoval na dnešní Hollywood.

Nechvalně se zapsal do dějin v roce 1932, kdy skokem z písmena H ukončila svůj život herečka Peg Entwistleová. Druhá zásadní oprava přišla v roce 1978, kdy se písmena začala bortit, jedno O se dokonce zcela zřítilo. Tehdy byl vztyčen nápis nový, kovový, jehož písmena mají současných čtrnáct metrů výšky. Až k nim se ale už dávno nedostanete – prostor kolem nápisu je pečlivě střežený kamerami a ohrazený drátěným plotem.

Foto: Archiv