Bezprostředně po tragické smrti Ivety Bartošové se vyrojily zaručené zprávy o tom, co nebo kdo ji k zoufalému činu dohnal.

Zatímco zdrcená veřejnost spílá "zlému" bulváru a údajné štvanici ze strany médií, ti zasvěcenější v čele s jejím ochráncem Zdeňkem Macurou viní spíše jejího manžela Josefa Rychtáře, případně další lidi z jejího okolí.

Na čí straně je pravda? Není to ve výsledku jedno? Zpěvačce už to beztak život nevrátí. Jisté je jen to, že v momentě, kdy nebyla prohlášena za nesvéprávnou, všechna rozhodnutí závisela jen a pouze na jejím úsudku a momentální náladě.

Ta v posledních letech nebyla zrovna dvakrát dobrá. Bartošová chmury, milostné eskapády a pracovní neúspěchy zaháněla koktejlem z alkoholu a léků, ve finále si tím jenom uškodila. Ze začátku jí možná pomáhal zapomenout, postupně ale otupoval její zdravý rozum a schopnost vnímat realitu takovou, jaká skutečně je.

Do jejího života se kromě lidí, kteří ji chtěli opravdu pomoct, dostali také obratní hochštapleři a nejrůznější invidiua toužící po slávě a teplém místečku po boku zmatené a zlomené pěnice.

Některým se dařilo, jiným méně, úplně nejméně úspěšní ale byli ti, kdo chtěli Ivetě opravdu pomoci. O tu totiž vůbec nestála. Vidina několika měsíců tvrdého režimu v léčebně, pravidelný řád a nedejbože práce, to se nemocné zpěvačce příčilo. Za ta léta zahálky a občasných vystoupení si odvykla, nečinnost a apatie se staly jejím denním chlebem.

Chtěla sedět v koutku, hořekovat nad zpackaným životem a občas pod vedením svých našeptávačů vysílat prosebné signály do světa. Jak celou situaci vnímá její syn Artur nebo rodina a blízcí, to ji v tu chvíli vůbec nezajímalo. Nemoc  dostoupila tak daleko, že se středobodem zájmu stalo jediné – nepodívat se na svět střízlivýma očima.

V takových chvílích propadala úzkosti, záchvatům agrese a paniky, které vedly k potřebě další dávky "uklidňovadla". Kdo ho měl v tu chvíli po ruce, byl Ivetin přítel. Bohužel k sobě v takových chvílích nepustila nikoho takového, kdo by ji poslal správnou cestou, pokud ji vůbec chtěla najít…

Foto: Hermimapress.cz