Majitelky vysušené pokožky vědí své – nepříjemně pne, šupinatí a svědí, zvlášť teď, v zimě, kdy tímto problémem může trpět i jindy bezproblémová pleť. Víme, jak poznat, kdy jde o pouhý kosmetický problém a kdy už je lepší zajít za dermatologem.
Aktuální roční období je pro pokožku nejnáročnější. Na rozdíl od těla, které od chladu můžete izolovat alespoň oblečením, chudák obličej je na tom hůř. Vyrovnat se v relativně krátkém čase s teplotními rozdíly třeba až třicet stupňů, odolávat mrazu, větru, chumelení, dešti i zimnímu slunci, to se na nedostatečně nebo nevhodně ošetřované pleti může nepříjemně podepsat.
Nepodceňte proto správnou péči a starejte se o největší orgán svého těla se zaslouženou pozorností, ať si zbytečně nezaděláte na ekzém nebo dermatitidu (zánět kůže).
Mazat, mazat, mazat
Důvodem suchosti je nedostatek lipidů (tuků) v pokožce, což má za následek nadměrné vypařování vody. Snadno tak můžete mít pocit, jako by vám vaše kůže byla o číslo menší. Suchost však nevzniká jen v důsledku klimatických změn, tento stav může způsobit i dědičná dispozice, některé léky, nevhodná kosmetika, ale i přirozený proces stárnutí. Kromě toho může být suchá kůže i příznakem a předstupněm některých kožních onemocnění, jako je například atopický ekzém.
Ať tak či tak, mějte na paměti, že v první řadě je zapotřebí pravidelné krémování tváře i těla, díky kterému může pocit vysušení během pár dnů zcela zmizet a nepřestanete-li s krémovaném servisem (na horách nezapomeňte i na UV ochranu), už se s pocitem suchosti většinou nemusíte trápit. V případě chronické suchosti je však důležité v péči ještě přidat. Co se týká pleti, chybu neuděláte s výživnějšími krémy bez dráždivé chemické parfemace – v lékárně se poohlédněte po pečujících řadách určených přímo pro suchou a extrémně suchou kůži, nebo vsaďte na přírodní oleje, například osvědčený mandlový.
V případě péče o tělo je to podobné. „Doporučuji krátké koupele v olejovém základu nebo používání přípravků či mýdel s kyselým pH,“ říká dermatoložka Darina Zelenková a dodává: „Bezprostředně po koupeli, nejlépe do tří minut kůži promažte přípravky emoliencia (promašťující krémy a masti) bez parfemace.“ Velmi dobrou nabídku mají v tomto směru například značky Eucerin, Bioderma, Linola, nebo Avéne, které koupíte v lékárně. A když už je řeč o koupeli, buďte opatrní s příliš teplou nebo horkou vodou, neboť ta ještě více vysušuje. Ideální je teplota kolem 34 C.
To svědí!
Sebelepší péče však někdy nemusí stačit a pocit pnoucí pokožky vás může provázet i při důkladném mazání. Tím, že kůže dostatečně neplní úlohu bariéry, neumí ani pořádně ochránit organismus před vnějšími vlivy. V tomto stavu je pokožka zkrátka příliš „propustná“ a umožní tak vstup pod kůži i agresivním látkám, třeba alergenům. Poznáte to tak, že vás kůže začne svědit a vy budete jen horko těžko odolávat pokušení se poškrábat. Ve chvíli, kdy to ale uděláte, můžete ještě zhoršit právě vznikající zánět.
Mezi alergeny patří třeba srst psů a koček, peří, dráždivé potraviny (např. ořechy, citrusy, čokoláda), nebo kontaktní alergeny (např. parfém, kovy, chemikálie). Narušenou suchou kůži může dráždit i syntetické složení oblečení (bavlna je nejlepší volba) i nadměrné množství prášku na praní (aviváž si raději odpusťte). Každopádně ve chvíli, kdy svědění neustává, stroupky od škrábanců se nehojí a pokožka je nadále hrubá, drsná a o vláčnosti se vám může maximálně zdát, zajděte raději za dermatologem a hned se neděste, pokud vám předepíše mast s kortikosteroidy.
„Při správném používání rychle pomohou onemocnění zkrotit. Existují různé terapeutické postupy jak kortikosteroidy aplikovat, lékař vám vždy poradí a vše vysvětlí,“ radí dermatoložka. Po „zkrocení“ akutního stavu a vysazení kortikosteroidů ale určitě nadále pokračujte v pravidelném mazání (aspoň dvakrát denně) vhodnými přípravky.
Objev jménem mikrobiom
Rok 2014 považují odborníci v oblasti péče o suchou kůži a s ní související atopický ekzém za zlomový. Vědci už dříve věděli, že takzvaný mikrobiom, dříve označovaný jako mikroflóra, je nedílnou součástí organismu a jeho stav a rovnováha na kůži ovlivňují průběh některých kožních onemocnění. Až nyní však dlouholeté zkoumání mikrobiomu umožnilo přesnější rozklíčování genetické informace bakterií a otevřelo tak až revoluční náhled na mikrobiální svět.
„Objev mikrobiomu nám dermatologům pomáhá v léčbě mnohem lépe terapeuticky zacílit,“ uzavírá dermatoložka Darina Zelenková. Na základě těchto nových poznatků je vytvořeno například inovované složení přípravku Lipikar Baume AP+, od značky La Roche-Posay.
Foto: Shutterstock