Charismatický herec převzal během slavnostního zahájení festivalu ocenění za celoživotní přínos světové kinematografii, které symbolizuje Křišťálový glóbus. Předal mu ho sám prezident Jiří Bartoška.

„Jsem hrdý na to, že jsem se stal součástí skupiny lidí, které jste tu už ocenili. Většina z nich jsou mí přátelé a spolupracovníci,“ pronesl John Travolta po převzetí sošky, která se tak zařazuje vedle desítek ocenění, které během své filmové kariéry získal. Zařadil se tak do síně slávy, kde má své čestné místo například Susan Sarandon, Judi Dench, Jude Law, John Malkovich, Antonio Banderas nebo Robert de Niro.

HML_2279

Na karlovarském festivalu se předávají Křišťálové glóby již od prvního ročníku, jejich podoba se ale často měnila. Nynější podobu sošky dívky zvedající křišťálovou kouli dostávají vyznamenaní tvůrci již dvanáctým rokem. Velká festivalová cena měří 42 centimetrů a váží 5 kilogramů. Pro letošní ročník bylo vyrobeno 19 velkých glóbů – devět zlatých a deset stříbrných.

Po Travoltovi vystoupil na pódiu další zahraniční host, francouzský režisér Michel Gondry, který tak slavnostně uvedl festivalovou premiéru svého nového filmu, ve kterém si zahrála Audrey Tautou.

Foto: Herminapress