Stejně jako neexistuje ideální partner, neexistuje ani ideální otec. Každý je jiný a nedá se říct, že by byl některý lepší a jiný horší. Dali jsme hlavy dohromady a sestavili deset prototypů. 

Hračička

Jako by jeho dětství nikdy neskončilo, tak rád si hraje! Neřeší, zda má dceru nebo syna, vyhraje si tak jako tak. Na narození potomka se těší už od chvíle, kdy pochopil, že kdyby pouštěl sám na poli draka nebo pobíhal podél řeky a sledoval miniaturní plachetnici, byl by směšný. Neřeší prohřešky oproti prospěchu ani jakékoli jiné, jediné, co mu vadí, je, pokud si s ním jeho dítě nechce hrát.

Dobrodruh

Už v dávnověku, kdy ještě nebyl otcem, lezl po skalách, zdolával bystřiny a vydával se do džungle. To, že má doma řvoucí mimino, ho od jeho dobrodružných cest nijak neodradilo. Jakmile dítě začne chodit, dostane na hlavu přilbu a do ruky lano a učí se zdolávat hory kamení. Dobrodruh se ničeho nebojí – ani toho, že je otcem.

Intelektuál

Podle jeho názoru je třeba umět mluvit v roce, číst ve čtyřech letech a v šesti šokovat přehledem literatury, kterou má dítě v malíčku. Se svým potomkem vede dlouhé diskuse o všem možném, aby mu rozšiřoval obzory a především slovní zásobu. Intelektuál je navíc přesvědčen, že k základnímu vzdělání patří hra na hudební nástroj, takže své dítě mnoho let mučí (většinou) u piana.

Sportovec

Bez sportu nemůže dýchat a jeho syn nebo dcera mu v tom, aby mučil svoje tělo, nemůže nijak zabránit. Miluje pohyb a vede k němu i potomstvo. Zakoupí kočárek, vhodný na běhání, nazuje brusle a řítí se s ním po chodníčku hlava nehlava. Brzy na to jeho otec řeší, zda tenis, hokej, fotbal, atletiku… A už má naplánováno, na kterou olympiádu jeho báječné dítě pojede!

Plánovač

Vládne rodině pevnou rukou. Nic se nesmí vzpříčit jeho plánům a rozhodnutím. Ne že by vždycky byla špatná, ale problém je v tom, že se mu nikdy nesmí odporovat.  Úkoly se dělají hned po škole, je na ně vymezen přesný čas, stejně tak jako na jiné povinnosti a případnou zábavu. Jakékoli vybočení ze zavedeného rytmu ho dokáže rozhodit a těžko se pak vrací do zajetých kolejí. Plánovač potřebuje mít všechno tip ťop!

Host

Ten jako by doma ani nebyl. Je tak zavalený prací a svými vlastními problémy, že nemá čas diskutovat ještě se svými dětmi. Ne že by je neměl rád, ale poněkud ho zdržují. Od práce, jeho zájmů, života. Jeho děti musí ale fungovat na sto procent. Většinou jsou zahlceny mnoha povinnostmi, kroužky i kurzy, aby „od nich byl pokoj“. Na jednu stranu je to drsné, na druhou jsou pak téměř dokonalé – asi jako jejich otec, který chodí domů tak trochu jako do hotelu…

Mamánek

Problematická odrůda otce. Byl vychovávaný svojí matkou tak, že se mu dostalo veškeré pozornosti, kterou (podle své logiky) očekával i od své partnerky. Ta, protože v tom neviděla žádný problém, v nastoleném řádu pokračovala. Problémy nastaly až s narozením dítěte. Tehdy už na „mamánka“ nezbýval čas. Dítě se stalo jistou překážkou mezi jím a pohodlím, těžko si na to zvyká. A utíká ke své mamince.

Táta-máma

Chová se poněkud nemužně. Už ve chvíli, kdy se dozví, že bude otcem, začne nakupovat oblečky a plínky a lahvičky a u porodu tlačí za svoji ženu. Kdyby mohl kojit, kojil by, takhle v noci aspoň vstává a přikládá dítě k prsu své ženy. Koupe, přebaluje, jakmile potomek povyroste, chodí s ním na pískoviště. Zastupuje matku ve všech aspektech a díky tomu zapomene na to, že on je táta, od kterého se očekává, že povede dítě k činnostem, které vyžadují chlapa.

Rozervanec

Ideální otec to není. Neustále se potácí v náladách, které ovlivňují to, zda bude v pohodě – nebo nepříčetný. Chová se podle toho, zda se mu daří v zaměstnání, zda mu vyšla sázka na koně, zda jeho klub vyhrál či zda mu jednoduše nepřelétlo něco přes nos. Rodina kolem něho musí chodit po špičkách, protože nikdy neví, jak se „pán tvorstva“ zachová. Těžko se s ním manipuluje, těžko se s ním něco domlouvá.

Bavič

Ze všeho má legraci. Baví skvěle každou společnost, ať už je to dámský kroužek nebo klub boxerů. Svoje děti od malička krmí drsnými vtípky a z každé situace dokáže vykřesat veselou historku. Někdy je ale jeho rozverná povaha na škodu – nedokáže totiž žádnou situaci vyřešit jinak než humorem.

Foto: 123rf.com