Na začátku století si ještě páry slibovaly lásku až za hrob, před pár desítkami let bylo rozvodů víc než sňatků a dnes? Lidé se už raději neberou… Důvody uvádějí všelijaké, ale jedním z nich je rozhodně to, že nevěří na lásku.

Málokdo to přizná, ale většina lidí jedenadvacátého století je skeptická, nečeká, že se svým současným partnerem zestárne. Bohužel žijeme ve věku materialistickém, kdy všechno, co k životu potřebujeme, dostaneme naservírované na stříbrném tácu. Neumíme bojovat za přežití, za jídlo, za vodu, za svobodu – a tak nebojujeme ani za lásku. Nestálo by za to se o to zkusit? Co je třeba pěstovat, aby vztah muže a ženy vydržel navždy?

Důvěra – Rozhodně si nepomůžete, když budete svého partnera šmírovat a podezírat z nekalostí. A tím není míněna jen nevěra, ale i zábava s kamarády, kontakt s bývalými přítelkyněmi… Pokud se nenaučíte jeden druhému stoprocentně důvěřovat, je váš vztah odsouzen k zániku.

Přátelé – Mezi společné budou zřejmě patřit dvojice, mezi vlastní kamarádky a kamarádi, kteří jsou singl, nebo takoví, se kterými se potkáváte na aktivitách, kam chodíte bez partnera. Právě těch se nikdy nezříkejte – s nimi se dostáváte do jiné dimenze svého života.

Komunikace – Znáte ty páry, které sedí spolu v restauraci a nepronesou slovo? Ve vztahu je třeba komunikovat! Pokud jste to uměli na jeho začátku, není důvod, aby vám to nešlo i po letech. Musíte se ale naučit hledat nová témata; bavit se o dětech a problémech není to pravé! Je třeba dívat se kolem sebe, chodit za kulturou, číst, vnímat svět. A pak se o nové zážitky podělit s partnerem.

8144498_xl

Rozdíly – Říká se, že protiklady se přitahují. Není to tak úplně pravda, něco společného by partneři mít měli. Pecivál těžko vydrží s akčním člověkem, ale zase na druhou stranu by měl mít každý nějaký svůj vlastní zájem – o kterém může své polovičce vykládat a pro který si ho jeho partner může vážit.

Překvapení – Pokud nebudete mít pocit, že na vás čeká něco nového, pak brzy spadnete do stereotypu, který je spolehlivým zabijákem lásky. Dejte jeden druhému tu a tam malý dárek nebo ho překvapte pozváním někam, kde se mu bude líbit. Nedopusťte, aby se do vašeho vztahu vloudila nuda.

Svoboda – Platí pravidlo, že čím víc máme tendenci svoji polovičku hlídat, tím spíš má ona chuť utéct. A vůbec nezáleží na tom, zda ta klec, ve které ji držíme, je zlatá nebo ne. Sice se říká, že bez žárlivosti není lásky, ale stejně tak platí, že přílišná žárlivost lásku zabíjí. Ve vztahu je třeba mít prostor k dýchání, jinak jeden druhého zadusíte.

Diskuze – I ti nejzamilovanější se občas hádají a někdy s gustem, protože na ně čeká usmiřování, které bývá sladké. Časem se ale rovnání hádek v posteli přejí… Snažte se spory přetransformovat v diskuzi, naučit se druhému naslouchat a hledat vhodné, i vtipné, argumenty.

Krása – Nezapomínejte na krásu – jak vnitřní, tak vnější. Neupravená žena přestane být brzy žádoucí, stejně jako chlap, který si pěstuje pivní břich. Je třeba o sebe neustále dbát, hledat, co na sobě vyzdvihnout a co potlačit. Říká se, že neexistují ženy, které by nebyly krásné – jen ženy, které se krásnými neumí udělat. Stejně tak každý muž může být přitažlivý… stačí chtít.

Respekt – Tu a tam se zamyslete nad tím, proč jste se do svého partnera zamilovali. Prvotní zalíbení odezní nejpozději po dvou letech a co pak? Je třeba mít k druhému respekt a vážit si ho za to, co dělá, jak se chová, co v životě dokázal, co má za sebou i co si dává za cíl. Pokud si jeden druhého neváží, vztah umírá.

Foto: 123rf.com