Milovníky vína a návštěvníky Vinografu v pražské Míšeňské ulici jistě potěšilo nedávné otevření „velkého bratra“ v podobě Vinografu Wine Baru na Senovážném náměstí nedaleko Jindřišské věže. 

Narozdíl od svého staršího komorního sourozence z Malé Strany, nově otevřený Vinograf disponuje rozlohou 250 metrů čtverečních a kapacitou 90 míst k sezení. A taková rozloha už umožňuje ledacos. Třeba do zajímavě řešeného interiéru umístit mimořádný, 10 metrů dlouhý, masivní dubový barový pult s místem pro sezení až 20 osob a v zázemí vybudovat dobře vybavenou kuchyň.

1_exteriér

Samoobslužná fontánka Na pestrou vinnou nabídku Vinografu jsou hosté zvyklí, pětistovka druhů vín z celého světa představuje jak vína z Evropy, tak i prémiová tuzemská vína. Je možné objednat si láhev, ale také pouze sklenku na ochutnání. Jídelní lístek, připravený šéfkuchařem René Bártou, tvoří především studené a teplé pokrmy inspirované vinařským venkovem z oblasti středomoří, doplněné prvky moderní Crossover Kitchen. Součástí menu jsou rovněž sýry, uzeniny a oblíbené delikatesy k vínu. K dalším zajímavostem „velkého“ Vinografu patří také například impozantní vícepatrová stěna s víny a knihovním žebříkem, která umožňuje prohlédnout si láhev kterékoli z vín uvedených ve vinném lístku. Atraktivní pro hosty je i podávání vína přímo koštýřem z amfory umístěné v těžké dubové bedně s pískem dovezeným ze znojemské vinařské oblasti či možnost chodit si pro kohoutkovou vodu v průběhu celého večera do speciální samoobslužné fontánky. V zadní části baru se navíc nachází degustační místnost, zdobená na stěnách designovou vinařskou tapetou od Vivienne Wesstwood, vhodná pro různé menší akce.

2_interiér

Důstojný a světový Koncept Vinografu  vytvořili známí propagátoři vína a „vinní“ profesionálové Jan Horešovský a Klára Kollárová, spolu se someliérkou Zuzkou Veselou. Jejich cílem bylo vytvořit wine bar srovnatelný s kvalitními bary ve vinařsky vyspělých metropolích. Zda se záměr povedl (v některých návštěvnících Vinograf prý vyvolává pocit lehkého déjà vu oblíbené Vídně, vzdáleně možná i Paříže), to už je na vašem posouzení.

Foto: Archiv