Do Dominikánské republiky se opět po roce vrací tradiční karnevalové oslavy. Každou únorovou neděli se jinak poklidné městečko La Vega mění v barevnou přehlídku groteskních masek, tance a veselí. Veganský karneval, nejstarší na americkém kontinentu, má pro zemi především kulturní význam. 

Karneval v La Vega je vůbec nejstarší oslavou dominikánské kultury a vyhledávají jej jak místní obyvatelé, tak zahraniční turisté. Letos se zúčastní celkem 125 maškarních skupin a na souběžně probíhajících koncertech vystoupí oblíbení zahraniční interpreti – Arcángel La Maravilla, el Caballero de la Salsa a další.

Počátky karnevalu sahají do koloniálních dob kolem roku 1520. Na popularitě nabyly zejména po roce 1844, kdy získali Dominikánci nezávislost. Nejznámějšími postavami karnevalu jsou tzv. kulhaví čerti (diablos cojuelos), kteří ve svých kostýmech pokrytých spoustou zrcadélek, chrastítek a zvonků a s tváří zahalenou do hrozivě vyhlížejících masek s dlouhými rohy a vyceněnými zuby parodují domýšlivé středověké šlechtice.

Legenda praví, že čert v pekle natolik provokoval, až ho Lucifer vyhnal. Když přistál na zemi, poranil si nohu a od té doby kulhá. Každé město a region má svou vlastní verzi příběhu, nicméně všude převládají masky, okázalé saténové kostýmy, zvonečky a měchy vejigas, kterými čerti šlehají kolemjdoucí a přihlížející diváky, aby zahnali zlé síly.

Diablos

Umělci začínají s výrobou kostýmů několik měsíců předem a používají přitom nejrůznější materiály, zejména peří, malované dýně a banánové listy. V maskách jsou patrné španělské a africké vlivy. Je třeba ocenit také mimořádný  fyzický výkon tanečníků v maskách, protože kostým váží až 10 kilogramů a vnitřní teplota se pohybuje okolo 30 °C.

Oslavy začínají v únoru ve městě La Vega a pokračují v Bonao, Santiago, Puerto Plata, Punta Caně a dalších městech. Vše vrcholí koncem března v ulicích Santo Dominga a na pobřežní promenádě závěrečnou party.

Tip na cestu: Ze Santo Dominga do La Vega trvá cesta autem přibližně 1,5 hodiny. Za zastávku stojí horské městečko Constanza (2 200 m.n.m.) v centrálním pohoří Cordillera Central. Je to kraj národních parků, přírodních rezervací, horské vegetace a mnoha vodních toků, kde se můžete v horkém letním dni osvěžit.

O Dominikánské republice: Dominikánská republika patří mezi nejoblíbenější turistické destinace Karibiku. Zabírá přibližně dvě třetiny ostrova Hispaniola, který se nachází jihovýchodně od Floridy. Tato destinace je po Kubě druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky, a má velmi různorodou krajinu. Najdeme zde nekonečně dlouhé panenské pláže, tropické pralesy i horské oblasti.

Foto: Archiv