I v příštím roce se můžeme těšit na další lahůdky ve filmovém Projektu 100, který od roku 1995 každoročně pořádá Asociace českých filmových klubů.

Slavnostním zahájením bude 30. ledna projekce nezapomenutelného snímku Koyaanisqatsi v kině Světozor. Režisér Godfrey Reggio doplnil nádhernou hudbu Philipa Glasse obrazy naší planety Země, od oblak, přírody až po ruch lidí, „mravenečků“, v ulicích. Kdo tento snímek už viděl, nikdy na něj nezapomněl – a podívat se na něj znova na velkém plátně a užít si dokonalý zvuk určitě bude stát za to.

Dalším filmem, který má přízvisko kultovní, je 2001: Vesmírná odyssea Stanleye Kubricka, která neopakovatelným způsobem vykresluje osud lidstva od jeho počátků až po dobývání vesmíru a cestu kamsi do nekonečna… Předlohou filmu byl příběh Artura C. Clarka. I tento film je vizuálním skvostem, prvních třicet minut nezazní slovo a scéna příletu raketoplánu k rotující kosmické stanici za doprovodu Straussova valčíku je doslova mysteriózní.

Legendární je rozhodně i Tarantinův film Pulp Fiction: Historky z podsvětí, které vešly do historie nejen díky svéráznému režisérovu rukopisu, ale i návratem na výsluní Johnnyho Travolty či roztomilou roličkou Bruce Willise. A nakonec tady máme Ostře sledované vlaky s Václavem Neckářem v hlavní roli, který se později etabloval jako zpěvák a svůj herecký talent neměl, k naší velké smůle, možnost dostatečně zúročit.

Nabídka je to skvělá, ale i když třeba nejste kinofil, stojí za úvahu se na některý z těchto filmových klenotů podívat. A pokud byste chtěli vědět, jaké filmy už digitální proměnou prošly, podívejte se na www.projekt100.cz.

Foto: 123rf.com