Značné množství vlákniny, malé množství kalorií, spousta vitaminů, výborná chuť a snadná příprava, to vše jsou přívlastky chřestu, který právě teď zažívá renesanci. 

Ačkoliv je dnes chřest považován za lahůdku, tato zelenina, o níž jsou dochované prameny již ze starého Egypta, se dříve v České republice hojně pěstovala i konzumovala. V moravských Ivančicích, které pěstování chřestu v 19. století proslavilo, se však tato tradice obnovuje jen pomalu. Zato v Hostíně u Vojkovic na Mělnicku se již týden sklízí ve velkém. Společnost Český chřest, jediný tuzemský velkopěstitel, prodává legendární bílý chřest přímo na farmě každý den od 7.30 do 15 hodin. Prvními zákazníky byli šéfkuchaři dobrých restaurací. Nyní by se měl objevovat na farmářských trzích a nejpozději 6. května by měl být k dostání i v supermarketech.

53039_Gurman_24x36cm

V sobotu 4. května přijeďte do Hostína. Můžete tu nejen nakoupit čerstvě sklizený chřest za zvýhodněné ceny, ale také ochutnat chřestové speciality od renomovaných kuchařů, pobavit se v rámci doprovodného programu a při soutěži „Chřestožrout roku 2013“.

Chřestfest v restauracích Třetí ročník festivalu Chřestfest začal 29. dubna a potrvá do 19. května. V rámci akce budou přední české restaurace nabízet chřestové pochoutky ve slané i sladké úpravě. Pavel Suchánek, ředitel Alakarte.cz – organizátora festivalu – nám k akci řekl: „Chřestfest v minulých dvou letech předčil naše očekávání, proto jsme ho nemohli v seriálu Festivalu chutí vynechat ani letos. Chřest, coby téměř zapomenutá zelenina, si tak znovu vydobývá své místo v české kuchyni. Doufáme, že v rámci Chřestfestu ukážeme návštěvníkům restaurací rozmanitost úprav chřestu a jeho stále snadnější dostupnost.“ Chřest v tomto období však určitě najdete v nabídce všech dobrých restaurací.

22003_gurman_6x10cm

 

Pozor na chřestové podvodníky! Očekávat se dají letos také podvodníci a překupníci, kteří se snaží parazitovat na kvalitě českého chřestu. Nakoupí levnější zahraniční chřest, například řecký či slovenský a následně ho vydávají za český. Letos poprvé proto pěstitelé chtějí prověřeným prodávajícím na farmářských trzích či v restauracích vydávat certifikát čerstvosti a původu prodávaného chřestu, který by pro kupující mohl být jedním z vodítek při nákupu, že si kupují opravdu to, za co platí. A kolik chřest stojí? Cena na začátku sezony se pohybuje (podle kvality chřestu) od 60 do 90 Kč za půlkilový svazek.

Foto: Archiv