Máme zakódováno, že se sluší být věrný. Nebo věrná. Ale buďme upřímní, ve chvíli, kdy se rozhodneme pro jednoho partnera a jsme s ním už nějaký ten pátek, pokušení je o to silnější.

A to z mnoha důvodů. Buď má každý z dvojice jiný sexuální apetit, nebo jeden druhého omrzí, či jednoduše časem přejde chuť oba dva. A pak mnohokrát považují za východisko nevěru. Je pravda, že taková, která se neprovalí, vztah většinou prosvětlí a osvěží. Uspokojený jedinec nedělá doma dusno a svoji roli hraje i pocit vítězství… Ovšem to se týká jen jednorázové nevěry. Jakmile takový mimomanželský vztah trvá delší dobu, stává se semeništěm nervů, stresu, vyčítání a špatného svědomí.

Velké možnosti Ale je věrnost normální? Po dlouhá staletí se předpokládalo, že ano. Alespoň u ženy. Ta byla v nevýhodě, protože v případě, že by se zaběhla, jí hrozilo nechtěné otěhotnění, nehledě na další tresty. Zato muž, ten si mohl užívat do sytosti bordelů i příchylnosti služek! Říkám to trochu zjednodušeně, ale je to tak. Během minulého století se tenhle nepoměr trochu srovnal, ženy mohly díky emancipaci a antikoncepci začít zanášet stejně jako jejich drahé polovičky. Přesto naši rodiče nebo spíš prarodiče považovali celoživotní věrnost za přirozenou a většinou ji i zvládli. Záviselo to i od toho, kde žili; jak známo, velká města dávají i velké příležitosti, kdežto na vesnici se nevěra maskovala mnohem hůř.

Otázka monogamie V dnešní době si s nevěrou dělá hlavu už málokdo. Jako by patřila do života stejně jako fitko či návštěva kina. Je to smutné? Nebo jde o trend, který nelze zvrátit? Monogamie u člověka je údajně nepřirozená, i my jsme vlastně zvířata, u kterých je věrnost jednomu partnerovi spíš vzácná než běžná. Navíc opice, naši nejbližší příbuzní, to, kromě jednoho druhu, opic kosmanů, dělají kdekoli a s kýmkoli. My, lidé myslící, aspoň vynecháváme to – kdekoli… Tak jako tak může nevěra přinést spoustu problémů. Nebylo by proto lepší, abychom na ni zapomněli? Nebo že by pomohlo ji legalizovat? To asi ne, vždyť bychom se zas vrátili „na stromy“…

Foto: 123rf.com