Usměvavý mladík se sněhově bílými zuby a stejnobarevným turbanem na hlavě, to je newyorský učitel kundalini jógy Joe Amanbir Young, který pravidelně jezdí Čechy učit, jak se zbavit stresu, pročistit tělo a najít ztracenou harmonii.

Amanbir působí v New Yorku jako učitel kundalini jógy. Jeho semináře jsou známé dynamickým a praktickým přístupem a spojením jeho  vřelosti, smyslem pro humor, a léty zkušeností. Amanbir pracuje též jako léčitel vzdělaný v mnoha oblastech. Studoval akupunkturu, východní medicínu, astrologii, bylinnou terapii, numerologii, a NADA terapii pro drogově závislé. Nyní učí v rámci mnoha mezinárodních seminářů v oblasti terapeutické jógy a tradiční orientální medicíny.

Kundalini znamená energie vědomí a je to vlastně indický výraz pro energii, jež sídlí v dolní části páteře. Během praktikování kundalini jógy tedy pracujeme s touto energií, která se probouzí, proudí podél páteře nahoru a otevírá a posiluje vaši mysl i tělo.

Jaká byla tvoje cesta za jógou? Studoval jsem na inženýra. Byl jsem v posledním ročníku, takže na mě byl vyvíjen obrovský tlak a já se snažil najít způsob, jak se zbavit stresu. A tak jsem se rozhodl pracovat jako dobrovolník v charitativní organizaci. Na internetu jsem našel jogínskou instituci, která se specializovala na kundalini jógu. Všichni tam byli strašně milí, pořád se usmívali a vyzařoval z nich klid. Zbožňoval jsem to tam, docházel jsem do studia každý den, staral jsem se o jeho chod. Jednou nepřišel lektor na hodinu, a tak jsem začal učit. Neměl jsem žádnou zkušenost, zpočátku jsem vedl lekce podle knih. Když jsem viděl, že jsou lidé spokojení a jak moc jim kundalini jóga mění život, rozhodl jsem se, že chci jít hlouběji a dozvědět se co nejvíc. Díky tomu jsem prohloubil svou vlastní jogínskou praxi a našel harmonii ve svém každodenním životě.

Současně jsi ale pracoval v právnické kanceláři… Ano. Když jsem absolvoval, věděl jsem, že nechci být inženýrem (to bylo přání mých rodičů). Lákal mě svět práva, takže jsem nastoupil do právní kanceláře, abych zjistil, jestli je to profese pro mě. V té době jsem stále působil jako dobrovolník v kundalini studiu. Trvalo mi tři roky, než jsem plně pochopil, že právo není pro mě a že se chci plně věnovat józe a studovat akupunkturu a čínskou medicínu.

Amanbir foto 1

Jak se kundalini liší od ostatních typů jógy? Je to starověká linie jógy. Součástí každé lekce je kriya (kundalini jóga jich má bezpočet), tedy sestava asán zaměřená na konkrétní cíl – detoxikaci, posílení či uzdravení orgánů, odstranění stresu a podobně. Je to jako s pečením – když smícháte ingredience ve správný čas a ve správném pořadí, výsledkem bude dokonalý dezert. Velmi důležitá je v kundalini józe meditace. Máme meditaci specializovanou například na štěstí, či odstranění závislostí. Při každé lekci se při fyzickém cvičení pořádně zapotíte, uvolníte a neminou vás ani dýchací techniky.

Kundalini jóga se také soustředí na prácí s energií… Ano, to je pravda, pracuje s čakrami, energetickými centry těla. Tím, že pohybujeme svým tělem, rozpohybováváme také naši vnitřní energii. Kundalini jóga je velmi léčivá a pracuje s nervovým a hormonálním systémem těla. Je ideání pro osoby, které se potýkají se stresem nebo mají psychické problémy, protože harmonizuje mysl a mozek. Samozřejmě i jiné typy jógy jsou velmi harmonizující, ovšem kundalini jóga je v tomto směru velmi intenzivní a efekt cítíte okamžitě, hned po první hodině.

Jak jsi se dostal do Prahy? Irena Shanti, pražská lektorka kundalini jógy, byla na mé hodině v New Yorku a pozvala mě do Prahy. Začal jsem zde se sérií detoxů a následně s několika workshopy zaměřené na kundalini jóga terapii, jež představuje přírodní cestu jak se vyrovnat například se závislostmi a má skvělé výsledky. Praha se mi moc líbí, je pro mě jako pohádkové město, plná veží, kostelů a krásné architektury.

Amanbir povede ve studiu Yogame speciální seminář Sedm kroků ke štěstí již zítra, 8. května. Na jeho další workshopy se můžete těšit v létě. Sledujte www.yogame.cz a www.kundaliniprague.cz.

Foto: Archiv