Nechtěl, aby si ho pamatovali jako člověka zlomeného těžkou nemocí. I proto si oblíbený herec a moderátor Vladimír Čech (+61), který v pátek podlehl rakovině, nepřál pohřeb. Miloval život a představa lidí truchlících nad jeho rakví jej upřímně děsila.

Do paměti národa se nesmazatelně zapsal coby charizmatický moderátor soutěže Chcete být milionářem?. „Lidé se mně na to stále ptají. Asi jsem odvedl dobrou práci,“ tvrdil skromně syn známé televizní hlasatelky Hedy Čechové. I díky ní se upsal divadlu. „Pochopil jsem, že bych se normálním zaměstnáním neuživil. A nikdy jsem nelitoval, i když to bylo mnohdy náročné,“ nechal se slyšet. Z politických důvodů dlouhou dobu nemohl pracovat v televizi, a tak po absolvování DAMU v roce 1977 působil hlavně v rozhlase a divadle. Po roce 1989 byl jedním ze zakládajících členů Občanského fóra v Pardubicích, dva roky byl poslancem České národní rady. Díky svému nezaměnitelnému hlasu se Čech stále častěji uplatňoval v dabingu. Propůjčil ho například kocouru Garfieldovi, znají ho i diváci seriálů Ztraceni, Chůva k pohledání nebo Smolíkovi. „Daboval jsem asi od roku 1993, v době Garfielda už jsem měl za sebou pěknou řádku rolí,“ vzpomínal.

Víno, ženy, minigolf Herectví ale rozhodně nebyla jeho jediná láska. Čech byl také vášnivým sportovcem. Hrál basketbal a minigolf, v něm se stal dokonce mistrem republiky a vicemistrem Evropy v družstvech. „Sport miluju a rád se na něj i dívám,“ říkal milovník televizního fotbalu a rugby. Života si vždy užíval plnými doušky, měl rád dobré víno a nikdy se netajil ani tím, že jeho slabostí byly krásné ženy. Na toto téma dokonce nejednou zavtipkoval. „Moje milenky by zaplnily celé náměstí,“ říkal s nadsázkou. Snad i proto, že sám byl jedináček, vždycky toužil po velké rodině. S první manželkou má dceru Petru a syna Vladimíra, s druhou ženou Miladou dceru Sáru a syna Matěje.

Nejen jim bude tento uhrančivý herec a charismatický muž navždy chybět. Poslední rozloučení s Vladimírem Čechem proběhne ve středu 27. března v divadle ABC.

Foto: Profimedia.cz