Kakaové boby si své místo v dějinách našly již před třemi tisícovkami let. Mayové a Aztékové se z nich později naučili vyrábět nápoj, který dalece předběhl jiné způsoby konzumace čokolády. 

První tabulková čokoláda vznikla ale až v roce 1847, zatím velmi nekvalitní. Mléčná čokoláda spatřila světlo světa o 28 let později. V roce 1925 se začalo s čokoládou obchodovat na burze a dnes je sice součástí našich životů, ale stále ji vnímáme jako něco exkluzivního. Je nám odměnou po těžkém dni, zvedne nám náladu nebo ji rádi někomu darujeme.

Kromě tabulkové čokolády dnes najdeme mnoho zpracování a využití této sladkosti. Jednou z nich jsou čokoládové tyčinky, jako světově nejoblíbenější tyčinka Snickers.

• Historie Snickers tyčinek sahá až do 30. let minulého století. První Snickerska vznikla v roce 1930, když Frank Mars a Ethel Mars obalili tehdy oblíbenou kombinaci nugátu, karamelu a oříšků do čokolády. Od té doby je nejoblíbenější čokoládovou tyčinkou na světě, které se dnes vyrobí 15 milionů kusů denně. Tyčinka Snickers nese název po oblíbeném koni svých vynálezců.

• Zajímavostí je, že tyčinka nebyla po celém světě známá pouze pod názvem, na který jsme zvyklí. Ve Velké Británii si ji oblíbili pod názvem Marathon. V roce 1990 však byla přejmenována na Snickers a připojila se tak ke zbytku světa. Na českém trhu se s tyčinkou Snickers setkáváme od roku 1992.

• Značka Snickers po celém světě podporuje sportovce a jejich aktivity. Již v roce 1984 se stala oficiálním sponzorem letních olympijských her v Los Angeles. Poté se zaměřila převážně na oblast stále populárnějšího snowboardingu.

• Poslední významný aztécký vládce Montezuma II. byl schopen denně vypít až čtyřicet šálků čokolády, nápoje, kterému byly přisuzovány i léčivé účinky.

• Podle záznamů Cortése odpovídalo jedno větší rajče hodnotě jednoho kakaového bobu. Jedna krůta pak vyšla na 100 kakaových bobů.

• Jako první Evropan objevil kakaové boby již Kryštof Columbus. Sice zaznamenal, že byly mezi indiány používány jako platidlo, ale výrazně hořký nápoj mu nijak nezachutnal.

• Čokoláda si na španělském královském dvoře získala mimořádnou oblibu až poté, co Španělé vymysleli zcela jiný recept. Z původní receptury zachovali vanilku a značně zredukované množství pepře, vynechali chilli a především přidali do nápoje cukr a jiné koření (skořici, hřebíček, mandle, anýz atd.)

• V průběhu 17. století se z pití tohoto nápoje stala velmi módní záležitost. V bohatých kruzích bylo zvykem uctít šálkem čokolády vzácné hosty a ženy po obědě pořádaly kakaové dýchánky. Čokoláda se nalévala ze stříbrných konviček, podávala v luxusním porcelánu a pro Španěly se stala tím, čím byl pro Angličany čaj.

• Až v roce 1847 se objevila první, velmi nekvalitní a hrudkovitá tabulka čokolády. Uběhlo dalších 28 let, než vznikla první mléčná čokoláda. Význam kakaa stále rostl a v roce 1925 se poprvé začalo s kakaovými boby obchodovat jako s komoditou na burze.

• K rozšíření čokolády přispěla překvapivě i první a druhá světová válka, kdy byla čokoláda dodávána vojákům. Teprve poté ve světě začala skutečně masová spotřeba čokolády.

• V současné době jsou největšími pěstiteli kakaa Pobřeží slonoviny, Ghana a Indonésie.

Foto: 123rf.com