Zapomeňte na Alpy, skvěle si zalyžovat můžete i u nás. A jestli se vám nechce do Krkonoš, jsou tady přece ještě Jizerky, Orlické a Krušné hory, Šumava… Račte si vybrat! 

Ve frontách na vlek zdá, že lyžuje, kdo nohy má. A nejde vlastně už jen o lyžování – leckdo „přesedlal“ na snowboard. Ti ještě odvážnější se pak dopují adrenalinem při tzv. freeridu – jízdě přes hory a doly, bez ohledu na sjezdovky, přírodu, zvířata a někdy i lidi.

Krakonoš a Andrea Ve Špindlerově Mlýně je na šestadvacet kilometrů sjezdovek. Že by se sem právě proto sjížděli naše celebrity? Nebo je sem opravdu přitahuje sníh a nadstandardní služby? Pravdou každopádně zůstává, že ten, kdo něco znamená, nesmí v zimě ve Špindlerově Mlýně chybět – ať už na sjezdovce, anebo v některém z místních barů. Zatímco pánem Krkonoš je Krakonoš, nekorunovanou zimní královnou Špindlu se stala exmisska Andrea Verešová, která dokonale oblečená každoročně korzuje pod Svatým Petrem. Zapomenout se nedá například na to, když se zde pochlubila lyžemi se zlatým vázáním a zlatem protkávanou kombinézou. Kam kombinéza přišla, kdoví, protože rok nato už měla na sobě nový, samozřejmě opět luxusní model… Andrea Verešová je zkrátka nepřehlédnutelná, i když většinou všude jinde jen ne na sjezdovce. Dokonce se spekulovalo o tom, zda vůbec umí lyžovat.

Celebrity na lyžích Pochybovat rozhodně nelze o lyžařském umu hudebníka Janka Ledeckého, který má ve „Špindlu“ chalupu a jeho dcera Ester reprezentuje naši republiku na „prkně“ i na lyžích. Na snowboardu to ovšem umí i Agáta Hanychová. Není divu, snowboardisté si už dávno vydobyli stejné postavení jako lyžaři, i když v dřevních začátcích je vlekaři odmítali pouštět na vleky s tím, že ničí stopu. „Černými ovcemi“ na sněhu tak jsou spíš už jen freerideři – milovníci jízdy v terénu. Vyznavači téhle kratochvíle ale mají v Česku celkem smůlu. Je zde totiž minimum terénů, kde si lze divokou jízdu opravdu užít. Nejvíc jich je v Krkonoších, kde klasikou zůstávají Kotelní jámy, v Peci pod Sněžkou pak najdete řadu lehkých sjezdů po loukách vedle sjezdovek. Freeridery vyhledávané terény jsou ovšem i v okolí Pradědu v Jeseníkách a na Lysé hoře v Moravskoslezských Beskydech… Pár vhodných „míst“ pro freeride by se tedy našlo, ale ono je to vlastně jedno, protože lyžování mimo značené cesty je na všech tuzemských horách zakázané. Když vás chytnou, zaplatíte pokutu deset tisíc korun. Zatímco ochránci národních parků a chráněných krajinných oblastí obhajují zákaz freeridingu poškozováním přírody a rušením zvěře, horská služba má freeridery za nezodpovědné šílence, kteří ohrožují sebe i nevinné turisty. Ale zpátky ke klasice!

 

11887833_m

Může se hodit:

- Než vyrazíte na hory, zjistěte, jaké jsou ve vaší destinaci podmínky pro lyžování a aktuální počasí. Server www.snehove-zpravodajstvi.cz přináší denně informace z pětadevadesáti zimních středisek po celé České republice.

  • Na portálu http://webkamery.unas.cz pro změnu můžete sledovat, jak to v reálném čase vypadá na konkrétních sjezdovkách a v lyžařských centrech.

Jestli se letos chystáte po delší době na lyže a máte pochyby, zda to ještě umíte, vyzkoušejte speciální výukovou hodinu, kterou pořádá velké množství lyžařských škol. Ty samozřejmě pomohou – individuálně i skupinově – také těm, kteří na lyžích nikdy nestáli.

Foto: 123rf.com