Možná se vám vážně nedaří nikoho kloudného potkat. Možná si vybíráte stále stejné typy mužů. A třeba je důvod seznamovacích neúspěchů jen v tom, že nejste na potkávání správně připravená. S Veronikou Vinterovou, koučkou a zakladatelkou seznamovací agentury Náhoda, jsem rozpitvala seznamovací šance tří kamarádek. Třeba jejich osud zarezonuje s tím vaším.

Rozvedená se závazky Radka se vdávala mladá přesně v době, kdy to začalo být out. Jí bylo osmnáct, jemu o deset let víc a základem jejich lásky byl bezbřehý obdiv mladé naivky ke zkušenému mistrovi. Růžový život skončil narozením dětí. Radka z role naivky přeskočila do profese „rodinná manažerka“, na což manžel reagoval po svém. O děti se nezajímal, přestal o sebe dbát a stále častěji sahal po láhvi.

Hádky Radka ještě rozdýchala, jakmile však došlo na facku, sbalila děti a mazala pryč. Dnes je jí dvaačtyřicet, děti chodí do první a třetí třídy a Radka pracuje z domu. Je štíhlá, krásná, vkusně se obléká a neupravená nejde ani s odpadky. Na seznamovacím trhu se však, coby matka samoživitelka, cítí jako ležák. Jak hledat partnera a otce zároveň?

To, aby váš budoucí partner přijal vaše děti, je v budoucnu sice nezbytné, začínat hovory s ním pěním ód na to, jak báječné jsou vaše ratolesti, je ale vražedné. V centru pozornosti jste totiž jedině a pouze vy. Než se tedy vrhnete na seznamovací trh, ujasněte si, jaká vlastně jste. Od úspěchu vás možná dělí pouze stav mysli. Čím pozitivnější a optimističtější vlny vysíláte, tím pravděpodobnost šťastného setkání stoupá. Uvědomte si, jaké jsou vaše silné stránky, na kterých se dá stavět.

Rozeberte si, jak jste se v současné situaci ocitla, co byste u budoucího partnera nechtěla už nikdy zažít, a co byste naopak ocenila. „Je důležité, aby si každá žena uvědomila, čím je jedinečná. Čeho si na ní například všímají kamarádky, proč ji miloval bývalý partner a podobně,“ vysvětluje Veronika Vinterová. Uvědoměním si svých předností totiž získáte potřebné sebevědomí a přestanete se cítit jako outsider. I když s dětmi je samozřejmě seznamování složitější, cítit se kvůli nim v nevýhodě je podle koučky čistě subjektivní.

Vím přesně, koho chci Atraktivní, i když plnoštíhlá Karolína, patří k nejspolečenštějším lidem, které znám. Dokáže udržovat aktivní vztahy se stovkami lidí v Česku i v zahraničí. Jako ryba ve vodě se cítí v uměleckém světě, a tak není divu, že její přátelé jsou zajímaví a úspěšní lidé na poli fotografie, designu a módy. Daní za vzrušující prostředí je však to, že řada potenciálních mužů v jejím okolí je buď zadaná, anebo je na kluky. Karolína má navíc tak přísné estetické síto, že jím jen tak někdo neproleze. Zůstane navždy v kategorii nejlepší kamarádka?

„Z našich výzkumů jednoznačně vyplývá, že v očích mužů má štíhlá žena velikost šestatřicet, plnoštíhlá čtyřicítku. Cokoli výše je v kategorii obézní. Takto bohužel ženské tvary vnímají i ti, u kterých lze o ideální váze přinejmenším spekulovat,“ uvádí nemilosrdnou pravdu ze života seznamovacích agentur Veronika Vinterová. Asi vás nyní napadá nejeden spokojený pár, kde žena má kila navíc. Věřte tomu, že pokud dotyčná nepřibrala až během vztahu, určitě se nepotkali na seznamce, kde je výběr nemilosrdný.

„Muž se podívá na fotku a během minuty zhodnotí, zda se mu žena líbí či nelíbí. A pokud ne, jde dál. Vůbec neřeší, zda je skvělá společnice, veselá, nebo báječná milenka,“ objasňuje koučka. Muži podle ní často vnímají váhu a ženskost jako propojené nádoby. Věří, že pokud o sebe žena pečuje, lze mít problém s váhou pod kontrolou. „Pokud jste na tom podobně a chtěly byste zkusit seznamku, navrhla bych vám v první řadě spolupráci s výživovou terapeutkou. Ne dietu, ale propracovanou změnu stravovacích návyků, které by vám zůstaly,“ navrhuje Veronika Vinterová

Bludný kruh Simonin milostný život byl kolem dvacítky ideální. Vystudovala sinologii a randila s kardiochirurgem. Pan doktor však najednou neměl nikdy čas a vztah nechal vyhnívat až do doby, než Simonu společný známý zpravil o magickém trojúhelníku Simona – doktor – její nejlepší kamarádka. Po čase se Simona sblížila s bývalým spolužákem. Když se ale po několikaletém pobytu v zahraničí vrátili do Prahy, přestal partner se Simonou mluvit.

Když se ho po týdnu v žertu zeptala, zda nebude lepší se rozejít, on jen dodal, že měl za to, že se tak již stalo. Proč? To z něj nikdy nevypáčila. Do třetice přišel Tonda. Po roce společného bydlení jednou odešel do práce a už se nevrátil. Simona mrtvá strachy obtelefonovala všechny nemocnice, aby se po probdělé noci dozvěděla od Tondovy kolegyně, že do zaměstnání normálně přišel. Živý a zdravý… Simoně je sedmatřicet let, je pohledná, štíhlá, inteligentní. Poslední dobou se straní všech zadaných přátel.

Příběh Simony ilustruje, jak si mnohé ženy řetězí stejný typ partnera, se kterým se právě rozešly. „Než se pustí do dalšího seznamování, bylo by dobré, aby s odborníkem našla skutečnou příčinu krachu svých vztahů. Často totiž dochází k tomu, že si jeden partner vztah vykládá jinak, než ten druhý,“ navrhuje koučka. K odhalení všech souvislostí v takovém případě pomáhá systém terapií. Díky nim se Simona může vymanit ze spirály.

Foto: Archiv