Venku mrzne až praští a lidé na ulicích jsou ještě zamračenější. Pokud i na vás padají chmury a potřebujete dobít baterky, máme pro vás skvělý tip: dopřejte si relaxaci v sauně. Pobyt ve vyhřátém dřevěném domečku vás zcela uvolní, detoxikuje tělo, ztlumí bolest, posílí imunitu a hlavně přinese nádherný pocit uvolnění a harmonie. 

Sauna pochází z Finska, odkud se postupně rozšířila do celého světa. Finové ji tak milují, že ji údajně mají i v parlamentu! V naplno vyhřáté saunové kabině panují překvapivě rozdílné teploty, nad zemí je pouhých 50 °C, ovšem u stropu může být až dvojnásobné horko. Díky malé vlhkosti vzduchu je však pobyt v takto vysokých teplotách příjemný. Ve chvíli, kdy se tělo ocitne v sauně, spustí horečnou činnost ve snaze vše vyrovnat. To znamená rozšíření cév, několikanásobný přívod krve do kůže, který se projevuje zčervenáním. Potní žlázky podávají rekordní výkony a díky prokrvení se uvolňují a zlepšují dýchací cesty. Pocením se z těla dostávají škodlivé látky, lidské tělo získává větší odolnost a je schopno tvořit protilátky. A v neposlední řadě se uvolňuje psychické i fyzické napětí, takže si po saunovacím rituálu připadáte jako znovuzrození.

Není třeba v sauně zůstávat nějak extrémně dlouho, ideální je setrvat do té doby, až na těle uvidíte kapičky potu. Poté můžete vyjít ven, osprchovat se chladnější vodou a pokud máte odvahu, skočit do ledového bazénku. Neexistuje snad blaženější pocit, než když se rozpálení svlažíte ve vodě, která má kolem 10 °C a následně si na chvíli odpočinete. Celé kolečko – tedy sprcha, pocení, sprcha, bazének, relaxace – zopakujte ideálně třikrát. Saunu může navštěvovat každý zdravý člověk. Pokud však máte nemocné srdce nebo trpíte jiným závažnějším onemocněním, konzultujte saunování s lékařem. To platí i pro těhotné ženy.

10369629_m

Podle teploty, míry vlhkosti, přidaných bylin či olejů a typu materiálů rozeznáváme několik druhů saun:

Finská sauna: Klasický dřevěný domeček nebo kabina s rozpálenými kameny (teplota vzduchu 90–100 °C, vlhkost vzduchu 10–20%)

Tropická sauna: V této sauně si budete připadat jako v deštném pralese, má totiž podstatně vyšší vlhkost a bývá provoněna směsí bylin. (teplota vzduchu 70 °C, vlhkost vzduchu až 60%)

Parní lázeň: V páře se také zpotíte a navíc si pročistíte dýchací cesty, celá místnost je obložena dlaždicemi a naměříte velmi vysokou vlhkost vzduchu.

Tepidarium: Parní lázeň tureckého typu, teplo sálá odevšad. (teplota vzduchu 40 °C, vlhkost vzduchu až 30%)

Infrasauna: Základem jsou neviditelné infračervené paprsky, které zahřívají lidské tělo, aniž by se nějak výrazně ohřál okolní vzduch. (teplota se pohybuje v rozmezí 20–50 °C)

Foto: 123rf.com