Velkoformátové panely s poutavými fotografiemi znovu upozorní na příběhy převážně židovských dětí i jejich zachránce – Sira Nicholase Wintona, při příležitosti výročí jeho 105. narozenin. 

Exteriérová výstava fotografií a dokumentů mapuje jejich příběhy a ukazuje cestu Wintonových vlaků z Prahy do Londýna z let 1939 a 2009, kdy došlo k její rekonstrukci. Expozice bude k vidění mezi Werichovou vilou a Sovovými mlýny do 19. června 2014.

„Nejsilněji si pamatuji na pohled z okna vlaku, kdy jsme se dívali na plačící rodiče,“ vzpomíná tehdy sedmiletá Zuzana Marešová, která nastoupila do sedmého vlaku směr Londýn v červenci 1939 a doplňuje: „Je dobře, že se toto téma znovu otvírá, protože se poselství dobra Sira Nicholase Wintona dál šíří a opakovaně se dostává až k mladé generaci, pro kterou je zářným příkladem a ponaučením.“

Zuzana Marešová, foto Jaroslav Brabec

Autorem výstavy, jejíž úspěšné uvedení proběhlo v Praze a v Londýně v roce 2011, je režisér, kameraman a fotograf Jaroslav Brabec. „Téma je čím dál aktuálnější, protože řada lidí je nepoučitelná. Těžko si někdo dokáže představit to, co tehdy prožívali rodiče a jejich děti a to je nejdůležitější, co výstava může zprostředkovat,“ říká k výstavě Jaroslav Brabec.

Na expozici diváci uvidí koláže dobových dokumentů, textů i snímků, které zachycují například tváře dětí, jejich cestovní pasy a víza i společné záběry s Nicholasem Wintonem během odjezdu vlaků v roce 1939. Výstava přináší také svědectví o pozdějším životě Wintonových dětí, které se usadily a žijí v České republice. Ukazuje fotografie z návštěv v jejich domovech, jejich současné portréty a přibližuje život jejich rodin.

Identifikační karta pro pobyt v Anglii-Zuzana Marešová

Noční podívaná Expozice je nově instalovaná na osmadvaceti speciálních výstavních panelech a díky individuálnímu osvětlení ji bude možné procházet i v noci. „Jde o velmi emotivní podívanou, jejíž největší váha spočívá v ukázce velkých lidských hrdinství, které museli všichni aktéři tohoto neuvěřitelného příběhu prokázat. Rádi bychom tuto nedávnou historii opět připomněli v dnešní době, kdy znovu některé fanatické ideologie ožívají,” říká Olga Menzelová, producentka projektu. Obrazové dokumenty a fotografie provázejí vysvětlující texty.

Podpořte Iniciativu za Nobelovu cenu pro Sira Nicholase Wintona! Studenti středočeského gymnázia Open Gate se i letos zasazují o to, aby byla Siru Nicholasi Wintonovi udělena Nobelova cena za mír. Petici bude možné podepsat během vernisáže. Po celou dobu uvedení výstavy pak bude dostupná všem zájemcům o podporu v muzejním obchodě Musea Kampa v Sovových mlýnech. Svůj podpis již přidalo více než 241 tisíc podporovatelů nejen z České republiky. Prostřednictvím on-line petice se přidávají lidé z celého světa. (více informací na nicholaswinton.eu)

Aktuální informace o výstavě najdete na www.wintonstrain.com.

Foto: Archiv