Ondřej Sokol (42) zavěšený mezi lidskými ostatky, Aňa Geislerová jako anděl uprostřed bohnické léčebny. Ne, to není ukázka z hororového filmu, ale výjevy z nového kalendáře Proměny 2014.

"Kalendář děláme pro Nadaci Archa Chantal už pátým rokem a vždy chceme přijít s něčím novým, neotřelým. Letos jsme zvolili jako téma tarotové karty, tedy symbolické postavy, které Tarot zobrazuje," nechali se slyšet autoři kalendáře Petr Kurečka a Marek Škarpa.

Pro Geislerovou se autoři dlouho nerozmýšleli. Tarotová karta Mírnost, která zobrazuje anděla s kalichy, se nabízela sama. "Možná je to trochu klišé, ale Aňa zkrátka jako anděl vypadá. Má totiž úžasně fotogenický obličej," pochvalují si.

"Trochu jsme měli obavy herce zvát do vybydleného domu uprostřed Bohnické nemocnice, vypadalo to dost podezřele. Zvlášť, když jsme na taxislužbu hlásili: ‚Vyzvednete paní Aňu Geislerovou a odvezete jí do Bohnic‘. Ale všichni to brali v pohodě," usmívají se autoři.

Pro Nadaci Archa Chantal se letos nejvíc obětoval právě Sokol. Jeho role se jmenuje Viselec a podle toho s ním také naložili. Nekompromisně ho pověsili za nohu na šibenici.

"Od začátku Proměn si zakládáme na tom, že to, co lidé vidí, je reálné. Žádné montáže, žádné podvody. Když má někdo viset za nohu, tak za ni visí. Naštěstí Ondra bez zaváhání souhlasil, a tak jsme ho prostě jednoho dne pověsili s pomocí filmových kaskadérů na jednu hodinu na trám naší scény," vysvětlili Škarpa s Kurečkou.

Foto: Archiv