Krásná příroda, kulturní památky, přátelští lidé, kteří vás vřele vítají ve svých vinných sklípcích i notná dávka adrenalinu, to všechno najdete a zažijete na Znojemsku. S partou přátel jsme tam vyrazili na víkend a stihli jsme toho opravdu hodně. Tady je pár našich postřehů a tipů.
Královské město Ubytovat se ve Znojmě – my jsme si vybrali hotel Lahofer – není vůbec špatný nápad. Královské město Jihomoravského kraje žije svým typickým životem, je tady klid i rušno zároveň a to, co náhodou nenajdete v jeho srdci, máte na dosah. K prvnímu seznámení s ním jsme zvolili projížďku turistickým vláčkem. Přiznávám, bylo to trochu z hecu, protože děti jsme tentokrát nechali doma, ale byla to skvělá volba. Cestou jsme si mohli pohodlně obhlédnout Rotundu sv. Kateřiny, Kraví horu, kostel sv. Mikuláše i hradební zdi. Vláček pak bravurně vyšplhal křivolakými uličkami starého města a vysadil nás u louckého kláštera, kde je kromě jeho areálu k vidění také románská krypta kostela sv. Václava.
Radniční věž Krásná paní, to je přezdívka Radniční věže, jednoho ze symbolů města Znojma, na kterou jsme se rozhodli vystoupat po 162 schodech. Slibovali nám tu totiž jedinečný pohled na město a široké okolí. Ten pohled byl nepřekonatelný. Zapamatovali jsme si, že byla postavená Mikulášem ze Sedlešovic a vysoká je 79,5 m.
Muzeum motorismu Během vyjížďky vláčkem jsme si všimli muzea motorismu, které zajímalo samozřejmě nejvíc chlapy. My, holky, jsme na exponáty ale také koukaly s otevřenou pusou. K obdivování tady je asi 40 automobilů, 20 motocyklů, 40 bicyklů, 30 stabilních motorů, benzínové stojany, smaltované reklamní cedule, plechovky od olejů, hevery, olejničky, řidičské průkazy, fotografie, litinové rozcestníky z 30.let 20.století a vše co se týče motorismu do roku výroby 1950. Ocenili jsme ovšem i figuríny oblečené v dobových kostýmech, které buď seděly za volantem, nebo stály ležérně opřené o kapoty aut.
Adrenalin v tajemném podzemí O znojemském podzemí jsme už něco slyšeli. Můžete si ho prohlédnout buď jen tak „obyčejně“ s průvodcem a v prázdninových měsících také s ochutnávkou vína Znovín Znojmo (stejně potkáte tajemné bytosti, které tyto prostory obývají), nebo si vybrat jednu ze tří adrenalinových tras a vyzkoušet tak své fyzické i psychické schopnosti. Historické jádro města totiž skrývá jeden z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů ve střední Evropě, jehož počátky vzniku se datují do 14. století. Vede až čtyřmi patry a jejich délka se odhaduje na 27 km.
Adrenalinové trasy, které jsou rozděleny podle obtížnosti na modrou, červenou a černou, podobně jako lyžařské sjezdovky, si vyzkoušeli naši partneři. Už na začátku byli připraveni na to, že je budou absolvovat potmě, jen s čelovou svítilnou a v ochranném oděvu. Že se jejich chodbami budou muset dostat ztíženou chůzí v předklonu, protahovat se úzkými profily, brodit se vodou, nebo lézt po vlhkých žebřících ale netušili. Zkusili střední obtížnost, tedy červenou trasu, která trvá hodinu a půl. Musím říct, že jsme kávu v jedné z příjemných kaváren na pro nás bezpečnějším povrchu, popíjely s lehkými obavami. Byly zbytečné, kluci přišli nadšení a plánovali, že příště si střihnou trasu černou.
Přírodou pěšky i na kole Vidět nejmenší národní park Česka – Podyjí, jsme bohužel stihli, jak se říká, z rychlíku a musíme si na něj příště udělat víc času. Jak vznikl? Hraniční řeka Dyje zde vytvořila kaňon, okolo kterého se nachází na rakouské i české straně chráněné území. Je minimálně narušené lidskou činností a není divu, že je domovem vzácných rostlin i živočichů. Je skvělé, že ho můžete projít buď pěšky, anebo na kole. My jsme, díky sálajícímu slunci, zvolili návštěvu Vranovské přehrady, která je díky svému počasí a teplu nazývána Moravským Jadranem. Skoro nás mrzelo, že nemáme čas tady nocovat a večer se posadit do letního kina, ve kterém jsme byli naposledy… No, to už si ani nepamatujeme.
Víno, kam se podíváš Mohlo by se zdát, že jsme ve vinařském kraji dosud neochutnali víno, ale opak je pravdou. Víno je tady doslova na každém rohu. Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a Sauvignon jsou odrůdy révy vinné, kterým se v tomhle regionu daří. Jen vína z těchto tří odrůd mohou nést označení VOC Znojmo, což je zkratka názvu Víno Originální Certifikace. O tuto prestižní značku každoročně usiluje 15 vinařství a přísná porota rozhodne, která vína ji obdrží. Je samozřejmě vůbec nejlepší ochutnávat je ve vinných sklepech zdejších drobných vinařů i vinařských firem. My jsme měli potěšení ochutnat vína ArteVini a navštívit vinařství Kořínek a Lahofer. Jedním slovem: báseň!
Hrady a zámky Miluju hrady a zámky a těch je na Znojemsku opravdu dost. Mezi klenoty patří vranovský zámek, bítovský hrad, zříceniny Nového hrádku, Cornštejna či Frejštejna, zámky v Uherčicích, Jevišovicích a památky Znojma.
Dyje pro vodáky Konečně nějaký adrenalin pro nás, ženy! Sjíždění řeky Dyje jsme přivítaly, zvlášť když jsme se dozvěděli, že vodáky tady čeká novinka letošní sezony – tři nové skluzavky, díky kterým se sjíždění Dyje zjednodušší a zatraktivní. Budují se také nová tábořiště a ze Znojma můžete pohodlně dojet až k Novomlýnským nádržím. Cestou potkáte spoustu krásných pískových pláží, a pokud budete mít štěstí na počasí stejně jako my, rozhodně na některé z nich zastavíte na koupání. Příjemné bylo i zjištění, že všechny úseky jsou nenáročné, vhodné pro začátečníky a rodiny s dětmi. Dokonce vám tady naplánují sjezd přímo na míru od krátkého, celodenního až po několikadenní. A nemusíte být ani zkušení vodáci, instruktoři vás do vodáctví zasvětí anebo dokonce zajistí vodácký doprovod.
Co tady můžete v nejbližších dnech zažít?
Znojmo žije divadlem, 13.–20. 8. www.znojemskabeseda.cz
Ponocný, srpen–září (pátek a sobota 21:00 a 22:00) www.objevteznojmo.eu
Znojmo na první pohled, pravidelné prohlídky města Znojma (nově také Střelniční věže) každý pátek a sobotu v 10:00 a 20:00 www.remo-agency.com
Znojemské historické vinobraní 12.–13. 9. www.znojemskevinobrani.cz
Foto: Archiv