Už teď se děsíte, kolik zase na Vánoce přiberete? Možná si také každý rok říkáte: „Tentokrát se na cukroví a tuny bramborového salátu budu tak možná dívat a rozhodně se jimi nenechám zmanipulovat!“

Jenže realita dopadne tradičně jinak, než jak jste si představovali. Obloženým mísám na návštěvách se prostě nevyhnete. Ale můžete udělat malý kompromis…

Je to o množství, ne odříkání! Nemusíte si cukroví a chlebíčky odpírat úplně. Stačí jen, když se budete soustředit na skutečné množství dobrot, které skončí ve vašich útrobách. Na rautech a návštěvách, kde je jídlo na stole vystaveno a přímo škemrá, abyste se jím neustále zabývali, si vyžádejte svůj talířek (dezertní!), na němž jasně uvidíte, kolik kousků spořádáte. A odpusťte si přídavky. Uzobávání je to nejhorší. Prostě si naberte jednou, vychutnejte si to a dost.

Jezte dostatečně! Vládne chybná teorie, že když jsme se včera večer pěkně nacpali vánočním menu, tak druhý den budeme o suché kůrce. Jenže to pak k večeru přijde nepřekonatelná touha plenit špajz a krabice s cukrovím. Tělo prostě žádá to, o co jsme ho úmyslně ošidili. Proto si dopřejte vyvážené hlavní chody s vysokým podílem vlákniny a bílkovin. Uvidíte, že vás pak chutě jen tak nedostanou. Potřeba konzumovat sladké a mastné klesne na minimum.

6616953_xxl

Něco za něco Nikdo netvrdí, že se s klasickou českou kuchyní nedá malinko čarovat. Zapomeňte na jíšky, majonézy, tuny másla a cukru. Vše se dá buď zásadně zredukovat, nebo zcela nahradit jinou, o dost lehčí, ingrediencí. Bramborový salát chutná skvěle také se zálivkou z olivového oleje, jogurtu a citrónu. Rybí polévku zahustěte kořenovou zeleninou a do cukroví dejte vždy o třetinu až polovinu méně sladidla, než je v receptu. Uvidíte, že mu to na lahodnosti určitě neubere. A na chlebíčky dávejte zeleninovo-tvarohové pomazánky. Výborná je třeba mrkvová, avokádová nebo bazalková.

Žádné leháro! Je sice moc příjemné ležet v dece a po stopadesáté sledovat Princeznu se zlatou hvězdou na čele. Ale tu už dobře znáte a venku čeká nejedno potěšení. Místo převalování se na gauči vám neuškodí trocha pohybu. Vyrazte s kamarády nebo rodinou na brusle (kluziště je skoro v každém městě), běžky, bowling, na procházku… Kamkoliv. Pročistíte si hlavu a vaše tělo vám za to velmi poděkuje.

Foto: 123rf.com