Sedavé zaměstnání má negativní dopad na vaše zdraví. Když si dáte například nohu přes nohu, trpí vaše kolena. Stejně tak při špatném způsobu sezení den co den, dáváte zabrat své páteři. Nezoufejte, máme pro vás řešení!

Nově prosazovanou metodou redukce negativních následků sedavého zaměstnání s ohledem na bolesti zad i celého pohybového aparátu je tzv. dynamické sezení. Při klasické statické formě sezení, na kterou je většina lidí zvyklá, se uvelebíte a pohodlnou polohu delší dobu neměníte. Naproti tomu základem dynamického sezení je aktivní měnění poloh při sezení přímo na daném sedadle.

K tomu vám mohou pomoci různé pomůcky (podsedáky), na trhu najdete i přímo ergonomicky řešené židle. Případně je možné klasickou židli střídat a využívat alternativní sedáky, jako jsou klekačky nebo balanční míče, tak dlouho, jak vydržíte. Hlavní pravidlo dynamické metody sezení zní: Nejde o to sedět co nejpohodlněji, resp. mít stabilní polohu s respektováním anatomie těla, ale klást důraz na průběžné změny v poloze během sedu, střídat sed a stoj apod.

proc_nas_v_praci_boli_zada

„Při sezení na balančním míči je úhel mezi stehenní kostí a trupem 110 stupňů. Nohy na šířku pánve, úhel v kotníku je 90 stupňů, úhel nohou neřešíme. Důležitá je opora plosky a opora předloktí, u kterého úhel také tolik neřešíme. Zaměřit bychom se měli spíše na správné provedení – neopírat se pouze o zápěstí nebo naopak nemít ruce nad stolem,“ popisuje fyzioterapeut Karel Novák.

Foto: 123rf.com a archiv